Gjermania është goditur nga bora dhe ngricat ndërsa temperaturat e dimrit kthehen

Shpërndaje lajmin

Sipas Shërbimit Gjerman të Motit (DWD), si në rajonet e larta ashtu edhe në ato më të ulëta u pa borë e madhe, me disa pjesë të autostradës në North Rhine-Westphalia që duhet të ngrihen, njofton albinfo.ch.
Të premten pasdite pati më shumë reshje dëbore në Gjermaninë qendrore dhe jugore, veçanërisht në rajonet përreth Alpeve. Në gjysmën veriore të vendit parashikohen temperatura të ulëta njëshifrore dhe stuhi ere.
Ndërsa në mëngjesin e sotëm, rrugët e rrëshqitshme janë sërish të mundshme për shkak të borës dhe akullit. Një zëdhënës i Shërbimit Gjerman të Motit i tha DPA se njerëzit në zonat më të ftohta duhet të vozisin me kujdes.
Sipas DWD, deri në 10 centimetra borë mund të bjerë gjatë ditës, veçanërisht në verilindje të Baden-Württemberg në lartësi më të larta.
Njerëzit në Saksoni, Saksoni-Anhalt dhe Turingi mund të presin gjithashtu një të premte dimërore, me reshje bore nganjëherë.
Dita e parë e fundjavës duket se do të sjellë edhe më shumë borë në jug, me deri në 10 centimetra reshje bore në lartësitë më të larta. Megjithatë, periudha e ftohtë ka të ngjarë të tërhiqet gjatë natës, me botën e çudirave të dimrit duke u bërë pak më pranverore gjatë rrjedhës së së dielës. /Albinfo.ch
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published.