Gjermania investon në ushtri më pak se objektivi i NATO-s

0
Shpërndaje lajmin

Shpenzimet për mbrojtjen në Gjermani vazhdojnë të bien nën nivelin prej 2% të prodhimit të brendshëm bruto (PBB) të rënë dakord nga aleatët e NATO-s në vitin 2014, tha sot Instituti i Kërkimit Ekonomik ifo.
Gjermania pritet të shpenzojë 64 miliardë euro (69.7 miliardë dollarë) për mbrojtjen këtë vit, ekuivalente me 1,6% të PBB-së dhe 17 miliardë euro më pak se objektivi i NATO-s, tha instituti me qendër në Mynih, transmeton dpa përcjell albinfo.ch.
“Fondi special që arrin në 100 miliardë euro, i shpallur nga kancelari Olaf Scholz menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës, pritet të ketë ndryshime”, tha ifo.
“NATO vazhdon të financohet kryesisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat paguajnë 818 miliardë euro nga 1.2 trilion euro të shpenzuara nga NATO në tërësi”, sipas ifo.
Financat do të jenë një çështje kryesore në samitin vjetor të aleancës, që do të mbahet këtë vit në Vilnius më 11 dhe 12 korrik.
“Nga perspektiva financiare, ky është një problem klasik i lirë”, shkruajnë analistët e ifo.
Dështimi i Gjermanisë në veçanti për të përmbushur objektivin provokoi zemërimin e ish-presidentit amerikan, Donald Trump gjatë mandatit të tij në detyrë nga janari 2017 deri në janar 2021.
E matur me PBB-në, Polonia është kontribuuesi më i madh në NATO me 4,3%, e ndjekur nga SHBA-ja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *