January 13, 2022

Gjermania ka pasur shumë kryeqytete

Shpërndaje lajmin

A e dini se historikisht Gjermania ka pasur shumë kryeqytete, shkruan albinfo.ch.

Fillimisht kryeqytet i shtetit gjerman ishte Ahen, pastaj Regensburg, Frankfurt mbi Main, Nurembergu, Berlini, Vajmari, Boni dhe që nga 1990 Berlini.

Gjermania është një Republikë parlamentare federative, prej gjashtëmbëdhjetë shtetesh. Kryeqyteti dhe njëkohësisht qyteti më i madh është Berlini. /Albinfo.ch


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *