Gjermania, kundër propozimit për të taksuar super të pasurit

0
Shpërndaje lajmin

Ministri gjerman i Financave, Christian Lindner, hodhi poshtë propozimin e Brazilit për të taksuar super të pasurit.
Ai e cilësoi si të papërshtatshme, duke theksuar se taksa aktuale është e pranueshme.
Brazili, i cili mban presidencën e G20, synon të arrijë një konsensus ndërkombëtar mbi taksimin e pasurisë këtë vit dhe po shtyn për një deklaratë të përbashkët në takimin e ministrave të financave dhe bankierëve qendrorë të G20 në korrik, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.
Ndërsa Lindner është i kujdesshëm ndaj propozimit, homologu i tij francez, Bruno Le Maire, ka shprehur mbështetjen e tij. Le Maire tha se ndryshimi në taksimin e të pasurve ishte hapi logjik i radhës për një seri reformash tatimore globale të nisura në vitin 2017, duke përfshirë një marrëveshje për një taksë minimale globale për bizneset.
Ai tha se G20 duhet të synojë të arrijë një marrëveshje për taksimin e të pasurve deri në vitin 2027. Propozimi i Brazilit për të taksuar super të pasurit globalisht fitoi vrull mes anëtarëve të G20, me ministrin e Financave të Francës dhe kreun e Fondit Monetar Ndërkombëtar që mbështesin një shtytje të përbashkët për të gjeneruar të ardhura të reja dhe për të ndërtuar një të ardhme më të mirë të përbashkët.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *