Gjermania “lëshon dorën”, gati t’i japë Ukrainës 5 miliardë euro në vit

0
Shpërndaje lajmin

Gjermania pret t’i japë Ukrainës ndihmë financiare me vlerë rreth pesë miliardë euro në vit, njoftoi të dielën ministri i financave Christian Lindner.
Gjermania ka qenë një nga donatorët më të mëdhenj të ndihmës financiare për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus dhe ka thënë se do të vazhdojë ta bëjë këtë për aq kohë sa të jetë e nevojshme.
Në maj, Berlini njoftoi 2.7 miliardë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën si pjesë e një pakete që përfshin tanke dhe drone.
Fillimisht, Gjermania hezitoi të furnizonte Ukrainën me armë të rënda nga frika se një gjë e tillë do të përshkallëzonte konfliktin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *