Gjermania në rrezik të mungesës së gazit, objektivi i reduktimit të konsumit nuk u arrit

Shpërndaje lajmin

Gjermania po kursen më pak gaz sesa duhet për të përjashtuar mungesat këtë dimër, ka thënë kreu i agjencisë gjermane të rrjetit, pasi vendi humbi objektivin e tij vendimtar për një ulje prej 20% të konsumit javën e kaluar mes temperaturave në rënie, përcjell albinfo.ch
Gjermania, e cila merrte rreth gjysmën e nevojave të saj për gaz natyror nga Rusia përpara fillimit të luftës në Ukrainë, është përpjekur të hapë burime të reja energjie gjatë dhjetë muajve të fundit.
Megjithatë, gjatë verës, ministri i ekonomisë, Robert Habeck, njoftoi një objektiv të kursimeve të përgjithshme prej 20% në të gjithë Gjermaninë, më i lartë se objektivi prej 15% i vendosur nga Komisioni Evropian.
Pas një vjeshte relativisht të butë, gjatë së cilës bizneset dhe familjet gjermane kursyen më shumë gaz sesa kërkohej nga plani i emergjencës dhe rezervuarët e magazinimit u rritën në pothuajse 100% si rezultat, një ftohje në fund të javës së kaluar ka rënë alarmin.
“Aktualisht, kursimet totale janë vetëm 13%,” tha Klaus Müller, kreu i agjencisë federale të rrjetit për shërbimet komunale, Bundesnetzagentur, për gazetën Tagesspiegel të hënën, përcjell albinfo.ch
“Nëse kjo mbetet një gjë e çuditshme, ne nuk duhet të shqetësohemi ende. Por do të mbetet ftohtë edhe në ditët në vijim”, tha ai. “Me temperatura -10C, konsumi i gazit rritet në mënyrë dramatike.”
Tani për tani, rezervuarët e magazinimit të gazit të Gjermanisë mbeten rreth 95% të mbushura dhe vendi po planifikon të zbulojë ceremonialisht terminalin e tij të parë për importimin e gazit natyror të lëngshëm (LNG) në portin e Detit të Veriut të Wilhelmshaven të shtunën.
“Tani po marrim gaz nga disa burime,” tha Müller. “Së shpejti do të kemi tre terminale për gaz të lëngshëm dhe po marrim dërgesa të mira nga Norvegjia, Hollanda, Belgjika dhe gjithashtu përmes Francës.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *