Gjithçka që duhet të dini për kulturën e pishinave të jashtme të Zvicrës

0
Shpërndaje lajmin

Me shumë pishina të hapura tashmë të hapura për sezonin, shumë banorë zviceranë mezi presin një vizitë në “Badi” ose “Bains” të tyre lokale.
Pishinat, ose Badis, siç quhen me dashuri në gjermanisht-zvicerane (bains ose piscines në frëngjisht), janë të ngulitura thellë në kulturën zvicerane, me fëmijët që shijojnë udhëtimet javore në pishinat e tyre lokale si pjesë e kurrikulës së tyre shkollore që në moshë të re.
Kultura e banjës në natyrë të Zvicrës daton në shekullin e 19-të, kur zviceranët ende notonin në pishina të ndara sipas gjinisë. Në atë kohë, pishinat e jashtme përmbanin kryesisht banja klasike të bëra prej druri me çati të sheshta dhe ishin shumë më pak të sofistikuara, transmeton albinfo.ch.
Megjithëse shumica e pishinave të hapura i mirëpresin të dyja gjinitë sot, ka ende disa shembuj – si Utoquai në Cyrih – ku burrat dhe gratë lahen veçmas edhe sot e kësaj dite.
Megjithatë, objektet e pishinave të reja dhe të shtrenjta për t’u ndërtuar nuk e shohin shpesh dritën e ditës pasi notarët po kthehen gjithnjë e më shumë në liqene dhe lumenj për t’u freskuar.
Sot, Zvicra ka rreth 600 pishina publike në ajër të hapur, liqene dhe lumenj dhe 260 pishina të tjera të brendshme në 26 kantonet e saj, shkruan thelocal.
Por me kaq shumë zgjedhje, ku mund t’i gjeni pishinat ‘më të mira’ të jashtme të Zvicrës?
Nëse jeni i ri në kulturën e pishinave të Zvicrës, pishina e jashtme e komunës suaj lokale ka të ngjarë të jetë vendi më i mirë për të filluar. Është e vërtetë që shumica e zviceranëve zotohen për besnikëri të përjetshme ndaj objektit të tyre lokal të pishinës së jashtme, megjithatë, nëse ndiheni aventurierë, Zvicra ka shumë pishina ikonike në natyrë nëpër kantonet e saj që ia vlen t’i vizitoni.
Për ata që duan të shikojnë arkitekturën unike ndërsa spërkasin përreth, Häädler Badi në Appenzell daton në vitet 1930 dhe madje është nën mbrojtjen kombëtare.
Objektet përfshijnë një pishinë sportive, një pishinë zhytjeje, një pishinë për jonotarët dhe pishinë për fëmijë me rrëshqitje dhe përrua për lojëra. Mysafirët mund të bashkohen gjithashtu me lojtarë të tjerë në fushën e volejbollit të plazhit ose për një raund pingpong.
Nëse ju mungojnë fondet për të udhëtuar përtej kufirit këtë verë, por ende dëshironi të shijoni një arratisje, atëherë një udhëtim në Bellerive-Plage të Lozanës, i cili u hap në vitin 1937, me siguri do t’ju bëjë të ndiheni sikur jeni në mini-pushime.
Shpesh i referuar si xhevahiri midis pishinave të jashtme të Lozanës, Bellerive-Plage ndodhet buzë liqenit dhe tërheq deri në 8000 vizitorë për të zhytur jo në një, por në tre pishina të mëdha në ditët e nxehta të verës.
Ndërkohë, në Valais ju mund të rrëshqitni poshtë rrëshqitjes më të gjatë të ujit (182 metra) në kanton, ndërsa jeni i rrethuar nga pamje fantastike të Alpeve Valais dhe Bernese. Rrëshqitja e ujit është vetëm një nga karakteristikat e shumta që i përkasin banjave termale Brigerbad, kështu që tarifat e hyrjes do të ndryshojnë.
Duke folur për larjen me pamje, mund të dëshironi të merrni në konsideratë edhe një zhytje ‘historike’ në pishinën e sapo rinovuar të Aarburg. Objekti, i cili u hap në vitin 1931 dhe u rinovua për 6 milionë franga, përmban një bar në natyrë buzë lumit Aare dhe ka pamje nga Kalaja e Aarburgut të shekullit të 12-të.
Sa kushton një biletë ditore?
Megjithëse i takon objektit të pishinës të vendosë çmimet e tyre individuale, të rriturit në Zvicër zakonisht paguajnë më pak se 10 franga për një biletë ditore.
Sipas çmimit të pishinës Aarburg 2023, një biletë për të rritur do t’ju kthejë 6 franga, ndërsa studentët paguajnë vetëm 4 franga për një vizitë ditore.
Ju gjithashtu mund të paguani 5 franga për të përdorur një peshqir për ditën. Për fat të mirë, shezlongët janë pa pagesë.
Fëmijët nën 7 vjeç mund të vizitojnë falas, ndërsa ata të moshës 7 vjeç e lart paguajnë 3 franga për të përdorur objektet.
Por kur konsiderohen fëmijët mjaft të rritur për të vizituar vetë një nga pishinat e hapura të Zvicrës?
Megjithëse u takon prindërve të gjykojnë aftësinë e notit të fëmijës së tyre, shumë pishina në Zvicër (edhe pse jo të gjitha) kanë vendosur një kufi moshe – zakonisht rreth 10 vjeç – për fëmijët e pashoqëruar.
Kujdes nga etiketa e pishinës
Për shkak të numrit të madh të vizitorëve ditorë në pishinat e jashtme të Zvicrës gjatë gjithë verës, zakonisht ka lagështi të lartë në dhomat e zhveshjes së ambienteve. Kur kombinohen me nxehtësinë, vende të tilla ofrojnë një terren ideal për mbarështimin e mikrobeve dhe baktereve.
Prandaj, një numër rregullash zbatohen për vizitorët për të siguruar që higjiena e duhur të mbahet kur vizitoni pishinat e jashtme.
Së pari, dushi (mundësisht me xhel dushi) është i detyrueshëm përpara se të hidheni në ujë, si dhe menjëherë pas notit. Është gjithashtu e këshillueshme – edhe pse jo e domosdoshme kudo – të vishni rrëshqitës kur ecni përreth zonës së pishinës për të parandaluar përhapjen e kërpudhave.
Meqenëse hapësira publike është e kufizuar, notarët në Zvicër duhet gjithashtu të sigurojnë që të mos zënë më shumë hapësirë sesa duhet. Prandaj, këshillohet të mbani gjithmonë një distancë prej të paktën një metër mes vetes dhe personit që keni përballë.
Kjo vlen edhe për ata që shpresojnë të zhyten ose të hidhen nga një kullë zhytjeje: gjithmonë sigurohuni që të mos ketë notarë të tjerë në afërsinë tuaj, në mënyrë që të mos rrezikoni mysafirët e tjerë dhe veten tuaj.
Në përgjithësi, notarët fillestarë ose ata që preferojnë ta bëjnë të lehtë inkurajohen të qëndrojnë në anën e djathtë të pishinës dhe të lënë pjesën e mesme të pishinës ‘të lirë’, në mënyrë që notarët të kenë një kohë të lehtë të kthehen kur bëjnë xhiro.
Nëse keni nevojë ose dëshironi të bëni një pushim gjatë një xhiro, bëjeni gjithmonë në skajin e jashtëm të korsisë suaj.
Nëse vizitoni një pishinë të hapur me fëmijët tuaj, mos harroni t’i kujtoni fëmijës tuaj se pishinat nuk duhet të përdoren si tualete (kjo vlen edhe për ju).
Po kështu, nëse fëmijët tuaj nuk mund të notojnë, ata mund të lahen vetëm në zonën e caktuar të pishinës për jonotarët dhe duhet të mbikëqyren gjatë gjithë kohës.
Vishuni siç duhet
Nëse po planifikoni të vizitoni një pishinë zvicerane, mund t’ju duhet të kontrolloni se cilat rroba banje ju lejohet të vishni në të vërtetë brenda atij objekti.
Ashtu si me shumë gjëra në Zvicër, mund të jetë më mirë të kontrolloni me objektin tuaj lokal të pishinës përpara se të planifikoni udhëtimin tuaj pasi rregullat e rrobave të banjës mund të ndryshojnë jo vetëm nga kantoni në kanton, por nga komuna në objektin e pishinës.
Në vitin 2017, Gjeneva ndaloi si burkini, ashtu edhe larjen topless në pishinat e saj, por që atëherë e ka hequr ndalimin e burkinit – por jo të lahesh gjysmë nudo.
Ambienti i pishinës në Balsthal të Bazelit ende dikton që notarët duhet të veshin një rroba banje një-copë ose dy-pjesëshe që nuk zbret më poshtë se niveli i gjurit, ose thjesht mund t’ju mohohet qasja – dhe nëse jeni shumë i pafat, u kthehen paratë tuaja. Në vitin 2019, policët u thirrën në objektin e pishinës në Balsthal pas një debati midis një rojtari plazhi dhe një gruaje të veshur me burkini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *