Gjumë i mirë dhe lehtësim i ankthit/ 4 përfitimet e çajit të kamomilit

Share

Çaji i kamomilit mund të përmirësojë cilësinë e gjumit

Çaji i kamomilit është përdorur prej kohësh në trajtimin e pagjumësisë. Kjo sepse kamomili përmban apigenin , i cili është flavonoid.Flavonoidët janë përbërje kimike që u japin bimëve ngjyrat e tyre dhe janë të mbushura me antioksidantë, duke ndihmuar trupin tuaj në luftën e tij kundër toksinave.  Apigenina lidhet me receptorët GABA në tru. Receptorët e GABA janë të njëjtët receptorë që ilaçet e përshkruara kundër ankthit, të quajtura benzodiazepina , janë formuluar për të synuar. Kjo sepse profili kimik i apigeninës është i ngjashëm me  benzodiazepinat . Pra, ashtu si me ilaçet kundër ankthit, çaji i kamomilit mund t’ju ​​bëjë të ndiheni të qetë dhe madje edhe të qetësuar lehtë.

Kamomili është i mirë për shëndetin e kockave

Ka disa prova që çaji i kamomilit është i mirë për shëndetin e kockave. Lisa Richards , një konsulente e çertifikuar e ushqimit, thotë se flavonoidet në kamomil ndihmojnë kockat të riparohen dhe të rriten. Gjithashtu mund të ndihmojë në rregullimin e aktiviteteve të shëndetshme të ndërtimit të kockave.Ky zbulim mund të jetë veçanërisht i ndikueshëm për gratë, të cilat janë të prirura për osteoporozë pasi arrijnë menopauzën, estrogjeni zvogëlohet dhe masa e kockave humbet. Një studim i kimisë ushqimore të vitit 2004 sugjeron që trupi e njeh kamomilin pothuajse si estrogjeni dhe që kamomili mund të ketë aftësinë të stimulojë qelizat ndërtuese të kockave. Sidoqoftë, duhet të bëhen më shumë kërkime.

Kamomili mund të ndihmojë në dhimbjen menstrual

Dysmenorrea, ose dhimbja menstruale, mund të prekë deri në 93% të grave gjatë jetës së tyre. Çaji i kamomilit mund të jetë një rrugë për një zgjidhje.  Monica Auslander Moreno , MS, RDN, një nutricioniste në Essence Nutrition në Miami thotë se “pijet e ngrohta dhe qetësuese” mund të heqin dhimbjen. Por kamomili është më i mirë sepse ashtu si nenexhiku dhe bimët e tjera, ai ka veti që lehtësojnë spazmat e muskujve të pavullnetshëm.

Kamomili mund të reduktojë ankthin

“Kamomili përmirëson ankthin kryesisht për shkak të efekteve të tij në simptomat e gjendjes, më shumë se çdo përgjigje biokimike që mund të krijojë”, thotë Richards. “Duke përmirësuar gjumin, duke relaksuar muskujt, duke ulur presionin e gjakut dhe duke mundësuar një gjendje relaksimi, kjo mund të përmirësojë simptomat e ankthit si pagjumësia dhe nervozizmi.”/ CNA.al


Share

Komente