Goditet “Ndragheta”, 78 persona të arrestuar, sekuestrohen biznese me vlerë mln euro

Shpërndaje lajmin

Karabinierët italianë janë duke ekzekutuar 78 masa sigurie në rajone të ndryshme në dy operacione të përbashkëta kundër “Ndragheta-s”.
Karabinierët e grupit Gioia Tauri në Reggio Calabria kanë ekzekutuar 65 masa, nga të cilat 47 “arrest me burg”, 16 “arrest shtëpie” dhe 2 “detyrim paraqitjeje.”
Ndërsa karabinierët e Brescias, Ros of Brescia kanë ekzekutuar 13 masa, 12 “arrest me burg” dhe 1 “arrest shtëpie”.
Bandat e goditura janë Belloccos e Rosarno, Spadas e Ostia dhe  Lamari-Larosa-Pesces e Gioia Tauro, shkruan Ansa.
Në Brescia, karabinierët së bashku me Guardia di Finanza sekuestruan biznese dhe pasuri të paluajtshme si dhe aksione të kompanive me vlerë rreth 5 milionë euro.
Të dyshuarit akuzohen për pjesëmarrje në shoqatë mafioze, mbajtje dhe posedim të armëve të zakonshme dhe të luftës, zhvatje, fajde, dëmtim të rëndë me metodën mafioze, si dhe shoqatë me qëllim trafikun e drogës, pastrimin e parave dhe shoqata kriminale që synon krime tatimore dhe mashtrime në dëm të shtetit.
LEXONI GJITHASHTU: 

Fundoset varka me emigrantë në Kanalin Anglez, dyshohet për viktima
Yuri Kim: Do monitorojmë nga afër zgjedhjen e shefit të ri të SPAK-ut
Flet hapur Kastro Zizo: Me 25 vite muzikë do isha i pasur, por s’kam bërë kompromise

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *