Shpërndaje lajmin

Ceremonia e 80-të e çmimeve Golden Globe u zhvillua në The Beverly Hilton në Kaliforni.
Quinta Brunson, Tyler James Williams, Angela Bassett, Ke Huy Quan, Colin Farrell, Jennifer Coolidge, Steven Spielberg, Michelle Yeoh, Julia Garner, Zendaya, Guillermo del Toro, Cate Blanchett dhe Austin Butler janë ndër fituesit, siç theksohet nga Çmimet e Shoqatës së Shtypit të Huaj të Hollivudit (HFPA), të konsideruara si nominime për Oscars.
Në veçanti, filmi gjysmë autobiografik The Fabelmans i Steven Spielberg është fituesi i madh pasi fitoi çmimin për filmin më të mirë në kategorinë “Dramë” dhe çmimin për regjisorin më të mirë, duke pasur kështu një shans të madh për të fituar një Oscar më 12 mars.
Numri më i madh i çmimeve , duke përfshirë filmin më të mirë në kategorinë muzikore ose komedi, u fitua nga The Spirits of Inniserin i Martin McDonough. Filmi gjithashtu fitoi çmime për aktorin më të mirë në një komedi ose muzikal për Colin Farrell dhe skenarin më të mirë për McDonagh.
Aktori australian Austin Butler, i cili bëri debutimin e tij në Golden Globes, u shpall aktori më i mirë në një film dramatik për “Elvis” dhe aktorja më e mirë në një film dramatik ishte australiania shumëçmuar Cate Blanchett për filmin “Tar”.
Lista e plotë e të nominuarve dhe fituesve në secilën kategori
Filmi më i mirë – Dramë
Avatar: Rruga e Ujit
Elvis
The Fabelmans – Fitues
Tar
Top Gun: Maverick
Filmi më i mirë – Komedi muzikore
Babylon
The Banshees of Inisherin – Fitues
Gjithçka Kudo Të gjitha në të njëjtën kohë
Qepë e qelqit: Një thikë e mistershme
Trekëndëshi i trishtimit
Seriali më i mirë televiziv – Drama
Better Call Saul
The Crown
House of the Dragon – Fitues
Shkëputja e Ozark
Seriali më i mirë televiziv – Muzikal ose komedi
Abbott Elementary – Fituesi
The Bear
Hacks
Only Murders in the Building
Wednesday
Seriali mëi mirë antologjik ose filmi televiziv
Black Bird
Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Pam dhe Tommy
The Dropout
The White Lotus: Sicily – Fituesi
Aktori më i mirë në një serial televiziv – Drama
Jeff Bridges, The Old Man
Kevin Costner, Yellowstone – Fitues
Diego Luna, Andor
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Adam Scott, Severance
Aktori më i mirë në një film televiziv
Taron Egerton, Black Bird
Colin Firth, The Staircase
Andrew Garfield, Under the Baner of Heaven
Evan Peters, Monster: The Jeffrey Dahmer Story – Fitues
Sebastian Stan, Pam dhe Tommy
Aktorja më e mirë në një film televiziv
Jessica Chastain, George and Tammy
Julia Garner, Inventing Anna
Lily James, Pam and Tommy
Julia Roberts, Gaslit
Amanda Seyfried, The Dropout – Fitues
Aktorja më e mirë në rol dytësor në një film televiziv
Jennifer Coolidge, The White Lotus – Fituese
Claire Danes, Fleishman Is in Trouble
Daisy Edgar-Jones, Under the Baner of Heaven
Niecy Nash-Betts, Përbindësh: The Jeffrey Dahmer Story
Aubrey Plaza, The Lotus i bardhë
Aktori më i mirë në rol dytësor në një film televiziv
F Murray Abraham, The White Lotus
Domhnall Gleeson, The Patient
Paul Walter Hauser, Black Bird – Winner
Richard Jenkins, Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Seth Rogen, Pam and Tommy
Skenari më i mirë
Todd Field, Tár
Tony Kushner & Steven Spielberg, The Fabelmans
Daniel Kwan, Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin – Fituese
Sarah Polley, Women Talking
Regjisori më i mirë
James Cameron, Avatar: The Way of Water
Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, Everywhere Everywhere All at Once
Baz Luhrmann, Elvis
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg , The Fabelmans – Fitues
Filmi më i mirë i huaj
RRR (Indi)
All Quiet on the Western Front (Gjermani)
Argjentinë, 1985 (Argjentinë) – Fituesi
Mbylle (Belgjikë)
Vendimi për t’u larguar (Koreja e Jugut)
Aktorja më e mirë – Drama
Cate Blanchett, Tár – Fituese
Olivia Colman, Empire of Light
Viola Davis, The Woman King
Ana de Armas, Blonde
Michelle Williams, The Fabelmans
Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial televiziv
Elizabeth Debicki, The Crown
Hannah Einbinder, Hacks
Julia Garner, Ozark – Fituese
Janelle James, Abbott Elementary
Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary
Aktori më i mirë në rol dytësor
Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan, Everywhere Everywhere All at Once – Fituesi
Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin
Brad Pitt, Babylon
Eddie Redmayne, The Good Nurse
Aktorja më e mirë në rol dytësor
Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever – Fituesi
Kerry Condon, The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once
Dolly De Leon, Treangle of Sadness
Carey Mulligan, tha ajo
Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial televiziv
John Lithgow, The Old Man
Jonathan Pryce, The Crown
John Turturro, Severance
Tyler James Williams, Abbott Elementary – Nketis
Henry Winkler, Barry
Rezultati më i mirë origjinal
Alexandre Desplat, Guillermo del Toro’s Pinocchio
Hildur Guðnadóttir, Women Talking
Justin Hurwitz, Babiloni – Fituesi
John Williams, The Fabelmans
Carter Burwell, The Banshees of Inisherin
Kënga më e mirë origjinale
Carolina, Taylor Swift (Where the Crawdads Sing)
Ciao Papa, Guillermo del Toro & Roeban Katz (Guillermo del Toro’s Pinocchio)
Hold My Hand, Lady Gaga dhe Bloodpop (Top Gun: Maverick)
Lift Me Up, Tems, Ludwig , Rihanna dhe Ryan Coogler (Black Panther: Wakanda Forever)
Naatu Naatu, Kala Bhairava, MM Keeravani, Rahul Sipligunj (RRR) – Fitues
Aktori më i mirë në një serial televiziv – Muzikal ose Komedi
Donald Glover, Atlanta
Bill Hader, Barry
Steve Martin, Only Murders in the Building
Martin Short, Only Murders in the Building
Jeremy Allen White, The Bear – Fitues
Aktorja më e mirë në një serial televiziv – Muzikal ose Komedi
Quinta Brunson, Abbott Elementary – Fituese
Kaley Cuoco, Stjuarduesja
Selena Gomez, Vetëm vrasjet në ndërtesë
Jenna Ortega, Wednesday
Jean Smart, Hacks
Aktori më i mirë – Muzikal ose Komedi
Diego Calva, Babylon
Daniel Craig, Glass Onion: A Knives Out Mystery
Adam Driver, White Noise
Colin Farrell, The Banshees of Inisherin –
Ralph Fiennes, Menu
Aktorja më e mirë – Muzikal ose Komedi
Margot Robbie, Babylon
Anya Taylor-Joy, The Menu
Emma Thompson, Good Luck to You, Leo Grande
Lesley Manville, Mrs. Harris shkon në Paris
Michelle Yeoh, Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë – Fituesi
Filmi më i mirë i animuar
i Guillermo del Toro’s Pinocchio – Fituesi
Inu-Oh
Marcel the Shell With Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red
Aktori më i mirë – Drama
Austin Butler, Elvis – Fituesi
Brendan Fraser, The Whale
Hugh Jackman, The Son
Bill Nighy, Living
Jeremy Pope, The Inspection
Aktorja më e mirë në një serial televiziv – Dramë
Emma D’Arcy, House of Dragon
Laura Linney, Ozark
Imelda Staunton, The Crown
Hilary Swank, Alaska Daily
Zendaya, Euphoria – Fituese
/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *