Harta me Kosovën si pjesë e Serbisë në aktivitetin e qeverisë, CEO i kompanisë kërkon falje: S’kishte qëllime politike

0
Shpërndaje lajmin

Drejtuesi i Përgjithshëm i gjigandit spanjoll, “Meliá Hotels” Gabriel Escarrer Jaume ka kërkuar falje në lidhje me hartën që shfaqte Kosovën si pjesë të Serbisë në aktivitetin e organizuar dy ditë më parë nga Ministria e Turizmit, nën kujdesin e ministres Mirela Kumbaro.
Në një letër drejtuar kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Turizmit, Mirela Kumbaro, CEO i kompanisë spanjolle harta ishte thjesht një gabim dhe se nuk kishte asnjë qëllim politik.
Siç duket edhe në videon e prerë nga AlbEu.com, në pjesën veri-lindore të Shqipërisë në territorin që i përket Kosovës nuk shkruhet Kosova, por Serbia dhe Republika e Kosovës njihet praktikisht si provincë e Serbisë
Për rrjedhojë kompania ka kërkuar falje duke sqaruar se e gjitha ka qenë një gabim i paqëllimshëm për të lënduar dikë e aq më tepër shprehen se kurrsesi nuk kanë dashur që të mbajnë një pozicion politik.
“Fillimisht, dëshiroj të shpreh nderimet tona dhe të ritheksoj entuziazmin për fillimin të një historie të përbashkët të zhvillimit të turizmit me vendin tuaj, të cilit ne “Meliá Hotels” ndihemi të përkushtuar dhe shpresojnë të rritemi dhe të gjenerojnë vlera sociale dhe ekonomike, si dhe të ndihmojë në pozicionimin e Shqipërisë aty ku e meriton, ndër destinacionet më të mira në mesdhetare.
Nga ana tjetër, po e shkruaj këtë letër për të kërkuar falje që kam përfshirë gabimisht, në një prezantim biznesi, një hartë e vjetëruar e Shqipërisë dhe vendeve fqinje, gjë që për fat të keq do të kishte gjeneruar disa shqetësime dhe njëfarë “zhurmë” mediatike. Jemi vënë në dijeni se nga qeveria juaj e keni kuptuar se nuk ishte gjë tjetër veçse një gabim dhe se në asnjë moment ekipet tona nuk janë përpjekur të lëndojnë ndjeshmërinë e dikujt, aq më pak pozicionohemi politikisht në çfarëdo mënyre. Për ne, siç ka bërë gjithmonë babai im, themeluesi ynë i mbrojtur, turizmi është një mjet për binjakëzimin e qyteteve dhe për krijimin social dhe ekonomik, mirëqenie kudo që jemi.
Për këtë arsye, dua t’ju falënderoj përsëri për mbështetjen tuaj të vazhdueshme dhe për këtë të Ministrit tuaj të Turizmit dhe rikonfirmojmë faljen tonë për këtë gabim të paqëllimshëm, duke ju siguruar që nuk do të ndodhë më.
Merr një përshëndetje të përzemërt, pasi mezi pres t’ju shoh personalisht në takimin tjetër hapja e hotelit Meliá Durres, i cili tashmë ka nisur funksionimin dhe që na mbush me krenari për potencialin e saj të madh dhe cilësinë e produktit”, thuhet në letër./ /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *