HARTA/ Ushtria ruse identifikon zonat për goditjet kryesore në Ukrainë

0
Shpërndaje lajmin

Ushtria ruse po finalizon identifikimin e zonave në lindje të vendit ku do të nisë sulmet kryesore, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, sipas agjencisë së lajmeve Interfax-Ukraine.
Zëdhënësi i ministrisë, Oleksandr Motuzyanyk tha në një konferencë përmbledhjeje se Ukraina kishte ardhur në këtë përfundim nga natyra e zjarrit formacionet e njësive ushtarake… dhe sulmet e përhershme në drejtime të caktuara.

Motuzyanyk tha se aktiviteti më intensiv rus është vërejtur në drejtimin Izyum-Barvinkove, pranë Popasna, Severodonetsk, Mariupol dhe në rrugën Zaporizhzhya-Donetsk.
Ai shtoi se ka dy luftanije ruse të afta të mbajnë raketa lundrimi Kalibr në Detin e Zi, me 16 raketa të kombinuara./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *