Holanda planifikon t’i japë fund gazit rus

0
Shpërndaje lajmin

Holanda planifikon të ndalojë importin e gazit natyror dhe naftës nga Rusia deri në fund të vitit, njoftoi qeveria holandeze.
Qeveria ka njoftuar se ka në plan të mbushë të gjitha objektet e depozitimit të gazit në vend përpara dimrit. Aktualisht rreth 15% e energjisë holandeze furnizohet me gaz nga Rusia.
Qeveria tha se do të negociojë marrëveshjet e furnizimit me vendet e tjera sa më shpejt të jetë e mundur dhe planifikon të importojë dukshëm më shumë gaz natyror të lëngshëm (LNG) në të ardhmen.
Një terminal ekzistues LNG në Roterdam do të zgjerohet dhe një terminal i ri lundrues do të ndërtohet në Eemshaven në veri të vendit.
Qeveria njoftoi gjithashtu se do të fokusohet në masat e kursimit të energjisë për të ulur kërkesën për gaz.
“Ne të gjithë dyshojmë, natyrisht, se Rusia nuk e bëri këtë për shkak të varësisë së Evropës nga gazi dhe luftës së planifikuar në Ukrainë”, theksoi ministri holandez i Energjisë, Rob Jetten./Dpa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *