I infektuar me Covid, ndahet nga jeta regjisori i njohur Muharrem Fejzo

Share

Covid-i i merr jetën edhe një tjetër artisti të njohur. Është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare regjisori i shqiptar Muharrem Fejzo.  Regjisori prej disa ditësh ishte i shtruar në spital, por nuk mundi që ta fitojë luftën me koronavirusin. Lajmin e hidhur e ka njoftuar djali i tij, Joe Fejzo.

Lamtumirë babo! Pusho në paqe në krahët e të madhit Zot, e të gjithë të dashurve atje sipër! Më fal që nuk të përkëdhela dot, e s’të dhashë dot një gotë ujë, nuk meriton një ikje të tillë! Artisti ynë. Miku ynë. Babai i përgjëruar. Bashkëshorti i jetës”  shkruan ai.

Muharrem Fejzo lindi në Kolonjë në vitin 1933. Ai bëri praktikë si sufler në Teatrin Popullor në Tiranë. Kreu  studimet në degën e aktrimit dhe nga pasioni i madh që kishte për kinemanë, Muharrem Fejzo kontribuoi si grimier në disa nga filmat e parë shqiptarë. Vite më vonë u bë drejtori i Shtëpisë së Kulturës në qytetin e Kukësit.

Përpara se të realizonte filmin e tij të parë, “Montatorja” (1970), Fejzo punoi si asistent regjisor në dy filma artistikë, “Prita” (1968) të Mithat Fagut dhe “Njësiti Guerril” (1969) të Hysen Hakanit. Në vitin 1972 Muharrem Fejzo, së bashku me regjisorin Fehmi Hoshafi, realizoi filmin “Kapedani”, komedinë e parë që vazhdon të konsiderohet edhe sot si një nga kryeveprat e kinemasë shqiptare.

Gjatë karrierës së tij, regjisori Muharrem Fejzo realizoi mbi dhjetëra filma të tjerë, midis të cilëve mund të përmenden: Operacioni “zjarri” (1973) dhe “Mësonjtorja” (1979). Filmin e tij të fundit “Muri i gjallë”, Muharrem Fejzo e realizoi në vitin 1989.

The post I infektuar me Covid, ndahet nga jeta regjisori i njohur Muharrem Fejzo appeared first on Media .


Share

Komente