I njohur si “sherif”, kush është shkrimtari belg që po lufton korrupsionin në BE

Shpërndaje lajmin

Nga Karl Mathiesen dhe Barbara Moens, Politico.eu
Një gjë që parlamentarët europianë duhet të dinë për njeriun që po heton skandalin e korrupsionit në Katar dhe ndikimin në zemër të BE-së, është se ai nuk do të ndalet.
Magjistrati belg Michel Claise, roli i të cilit është i ngjashëm me atë të një prokurori amerikan, ishte atje të shtunën mbrëma, së bashku me Presidenten e Parlamentit Europian Roberta Metsola, kur policia bastisi shtëpinë e eurodeputetit belg Marc Tarabella.
Të hënën, ndërsa gazetarët e POLITICO-s u përpoqën të zbulonin se cilat zyra në Parlamentin në Bruksel po bastiseshin në hetimin e përshkallëzuar të Katarit, oficerët e sigurisë u thanë atyre se “magjistrati” po punonte brenda.
Në një seri bastisjesh që vazhduan të martën, Claise dhe ekipi i tij kanë sekuestruar 1.5 milionë euro cash dhe kanë arrestuar gjashtë persona, të akuzuar për korrupsion, pastrim parash dhe organizatë kriminale.
Një e dyshuar është Eva Kaili, një eurodeputete greke e cila ishte një nga nënkryetaret e Parlamentit Europian derisa iu hoq e drejta e detyrës të martën. Hetimi po përqendrohet në një grup që mund të ketë përdorur pozicionet e tyre në parlament për të promovuar interesat e Katarit.
Kaili ka thënë se është e pafajshme dhe prite të dalë para gjykatës ditën e sotme. Por sigurisht, situata është më shqetësuese nëse do të përfshihen të tjerët.
Në korridoret e pafundme të Palais de Justice në Bruksel, Claise njihet si “Sherif” për ndjekjen e tij të pamëshirshme të objektivave të tij.
Ndoshta më shqetësuesja për çdo eurodeputet dhe ndihmës që mund të jetë ende pikësynimi i tij, është se sa shumë ai duket se po kënaqet.
“Bingo!” ishte përgjigja e tij ndaj një bastisjeje të suksesshme në një rast tjetër gjatë një interviste: “Kjo është shumë argëtuese.”
Është pikërisht ky tipar që e bën Claise të dallohet nga të tjerët, tha John Crombez, i cili ishte sekretar i qeverisë belge Belgjikës për luftën kundër korrupsionit dhe mashtrimit midis 2011 dhe 2014.
“Shumë të tjerë në këtë fushë janë të qetë dhe modestë, ai jo. Dhe ai nuk duhet të jetë, unë kurrë nuk e kam cilësuar atë si madhështore”, tha Crombez për POLITICO. “Ai është si një gjyqtar hetues argëtues.
Kjo është fantastike. Ai thjesht luan vals mbi gjithçka, dhe gjithçka vjen nga këto shqetësime sociale të rrënjosura thellë. Kjo është ajo që e bën atë kaq të jashtëzakonshëm.”
Një humanist revolucionar
Në biografinë e tij, Claise është një prokuror që lufton krimin nga inspektoriati qendror. Prindërit e tij e braktisën kur ishte foshnjë, duke e lënë në një shportë në furrën e gjyshërve të tij në periferi të Brukselit, Anderlecht.
Ai u rrit duke shitur bukë para shkollës dhe duke u përpjekur të lexonte sa më shumë libra. Babai i tij kurrë nuk donte të ishte pjesë e jetës së tij dhe marrëdhënia e tij me nënën e tij, e cila tani ka vdekur, ishte jashtëzakonisht e vështirë.
Ai përmend vlerat humaniste revolucionare franceze si parimet e tij udhëzuese. Për të, krimi financiar ka shkatërruar aspekte themelore të shoqërisë.
“Krimi i “kravatave të bardha” është kanceri i demokracisë,” shkroi Claise në një nga librat e tij, Le Forain.
Në librarinë e Filigranes, e cila i shërben elitës intelektuale të BE-së, mund të gjeni romanet e Claise për luftën e tij kundër krimit.
“Ai flet për jetën e tij personale dhe profesionale,” tha pronari i librarisë Marc Filipson, një mik
“Kur ai është këtu, ai mban as telefon, asgjë.”
Në vitin 2019, ai detyroi bankën në Mbretërinë e Bashkuar HSBC të paguante 295 milionë euro për evazion fiskal, pastrim parash dhe krime të tjera të ndryshme.
Një tjetër pseudonim për Claise është ‘Mr Hundred Milions’.
“Ai nuk u interesua fare për rendin e madhësisë së kundërshtarëve të tij,” tha Crombez. “Kështu vepron ai: ai nuk trembet lehtë.”
“Operacioni Zero”
Claise është i njohur në Belgjikë për hetimin e rasteve, madje edhe ato që janë shumë çeshtje delikate. Hetimet e tij kundër bandave të pastrimit të parave në klubet belge të futbollit, e quajtur “Operacioni Zero”, tronditi të gjithë botën e futbollit, e cila është thellësisht e ndërthurur me biznesin dhe politikën belge.
As diplomacia nuk e ka shqetësuar, si lëshimi i një urdhër-arresti ndërkombëtar për kreun e Autoritetit Libian të Investimeve për shkak të lidhjeve të tyre të dyshuara me Euroclear, një institucion financiar me seli në Bruksel.
Një nga operacionet e tij më të mëdha ishte mbikëqyrja e çmontimit të shërbimit të koduar SKY ECC, i cili çoi në arrestimin e dhjetëra trafikantëve të drogës dhe kriminelëve të dyshuar, raporton .
Ky ishte një nga operacionet më të mëdha, i cili është një pikë kyçe e trafikut të kokainës në Europë. Ndërhyrja dramatike e Claise ka bërë që institucionet europiane me seli në Bruksel të përpiqen të shpjegojnë pse iu desh një zyrtari belg të zbulonte korrupsionin në thelbin e demokracisë europiane.
Një sërë hetimesh është duke nisur nga thirrjet për reforma institucionale, përfshirë nga presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen. Si vendi pritës i BE-së, ndonjëherë duket sikur Belgjika është Davidi që lufton gjigantët e spiunazhit, terrorizmit ose korrupsionit rus ose kinez në institucionet ndërkombëtare që ata presin.
Tani, fama e tërhequr nga hetimi po u jep belgëve diçka për t’u krenuar në sytë e botës.
“Drejtësia belge po bën atë që në shikim të parë nuk e ka bërë Parlamenti Europian,” u tha gazetarëve kryeministri i vendit Alexander De Croo.
“Parlamenti Europian ka shumë mënyra për të përmirësuar veten. Rezulton se ky është kryesisht një sistem vetërregullimi i bazuar në përpjekje vullnetare, i cili qartësisht nuk ka qenë i mjaftueshëm.”
Por kjo krenari e tij do të ishte ironike për Claise, i cili tha në tetor se policia e Belgjikës nuk ka burime të mjaftueshme, për të luftuar kundër korrupsionit dhe të teknologjisë së lartë duke përdorur “katapulta”.
Më herët gjatë vitit, ai tha se qeveria belge ishte nën efektin e “Xanax dhe jo me Viagra”.
/
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *