IDF vazhdon bastisjet pranë kampit të refugjatëve al-Shati

0
Shpërndaje lajmin

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) të hënën thanë se po vazhdonin të kryenin bastisje në periferi të kampit të refugjatëve al-Shati në qytetin e Gazës.
IDF tha se forcat po synonin infrastrukturën terroriste të vendosur në institucionet qendrore qeveritare në zemër të popullatës civile, duke përfshirë shkollat, universitetet, xhamitë dhe rezidencat e terroristëve, në një deklaratë të postuar në shërbimin e mesazheve Telegram.
IDF vazhdoi të thoshte se infrastruktura e grupit militant Hamas “ishte vendosur qëllimisht brenda strukturave civile” dhe se trupat izraelite kishin zbuluar një pjesë të një xhamie që përmbante një numër të madh mjetesh shpërthyese, shkruan DW.
Ushtria izraelite tha se trupat hynë gjithashtu në rezidencën e një anëtari të lartë të Xhihadit Islamik dhe gjetën “një numër të madh armësh brenda dhomës së fëmijëve të rezidencës”.
Xhihadi Islamik është një grup më i vogël militant që vepron në Gaza, aleat me Hamasin. SHBA, BE dhe qeveri të tjera e kanë cilësuar Hamasin si organizatë terroriste.
Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) kërkoi “mbrojtjen e civilëve në Gaza të bllokuar në luftime”.
“Njerëzit na telefonojnë ditë e natë, duke thënë se kanë frikë të hapin derën e tyre nga frika se mos vriten,” tha William Schomburg, kreu i misionit të KNKK-së në territor, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *