India mohon akuzat për vrasjen e liderit Sikh në Kanada

0
Shpërndaje lajmin

India ka hedhur poshtë akuzat e kryeministrit kanadez Justin Trudeau se vendi kishte ndonjë rol në vdekjen e një udhëheqësi kanadez sikh. Hardeep Singh Nijjar u qëllua për vdekje jashtë një tempulli Sikh më 18 qershor në British Columbia.
Trudeau tha se inteligjenca kanadeze kishte nnjë lidhje midis vdekjes së tij dhe shtetit indian. Ministria e Jashtme e Indisë i përshkroi pretendimet si “absurde” dhe të motivuara politikisht.
Nijjar, 45 vjeç, u qëllua për vdekje në automjetin e tij nga dy persona të armatosur të maskuar në një mbrëmje të mesit të qershorit në Guru Nanak Sikh Gurdëara në Surrey, një qytet rreth 30 km (18 milje) në lindje të Vankuverit.
India e ka përshkruar më parë atë si një terrorist që udhëhoqi një grup separatist militant, akuza që mbështetësit e tij i quajnë “të pabaza”.
Kryeministri Justin Trudeau akuzoi qeverinë indiane se qëndron pas vrasjes së liderit kanadez të Sikh, Hardeep Singh Nijjar.
/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *