Inteligjenca amerikane akuzon Rusinë për sulm kibernetik

Share

Agjencitë amerikane të inteligjencës kanë thënë se besojnë që Rusia ishte prapa komprometimit serioz kibernetik të zbuluar në dhjetor.

Presidenti Trump kishte sugjeruar më parë që Kina mund të ketë qenë prapa sulmit, edhe pse anëtarë të tjerë të administratës së tij kishin drejtuar gishtin nga Moska, transmeton portali arbresh.info

Në një deklaratë të përbashkët, organi i inteligjencës tha se momentalisht besojnë që më pak se 10 agjenci amerikane kanë parë të dhënat e tyre të komprometuara, megjithëse u prekën edhe organizata të tjera jashtë qeverisë.

Ata thonë se puna po vazhdon ende për të kuptuar qëllimin e incidentit, i cili duket se ka pasur për qëllim mbledhjen e inteligjencës dhe për të cilin ata thonë se po “vazhdon” një muaj pasi hollësitë u shfaqën për herë të parë.

Përditësimi mbi hetimin erdhi në një deklaratë nga një task forcë e quajtur Grupi i Bashkuar i Koordinimit Kibernetik ​​i cili u krijua për t’u marrë me incidentin. Ai përfshin agjencitë e inteligjencës dhe zbatimin e ligjit duke përfshirë FBI dhe NSA.

Grupi tha se ishte ende duke punuar për të kuptuar qëllimin e asaj që kishte ndodhur./arbresh.info/


Share

Komente