iPhone 15 do të kenë porte të ndryshme USB-C

Shpërndaje lajmin

IPhone bën me dije se do të arrijë me një port USB-C.
Apple mund të ofrojë dy lloje të ndryshme portash USB-C në iPhonët e saj, një që do të vijë me modelin standard iPhone dhe iPhone Plus dhe një tjetër që do të përdoret në variantet Pro, shkruan Xda-developers.
Sipas analistit Ming-Chi Kuo, Apple me siguri do ta heqë qafe lidhësin Lightning në iPhone 15, duke kaluar më në fund në USB-C. Ajo që është interesante është se Kuo raporton se Apple do të përdorë dy porte të ndryshme USB-C në iPhone-ët e saj për vitin e ardhshëm. iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus thuhet se do të kenë një port standard USB-C, me shpejtësi transferimi me tela që do të jenë në të njëjtin nivel me lidhësin aktual Lightning. iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max do të kenë shpejtësi shumë më të mira transferimi.
Lidhësi Lightning i Apple fillimisht bëri debutimin e tij në vitin 2012. Ai ishte kompakt dhe më i mirë nga të gjithë pasi mund të futej në portën e karikimit në çdo drejtim.
Një dekadë pas lansimit të lidhësit Lightning, ndonëse shumica e produkteve kishin kaluar në përdorimin e USB-C, Apple arriti të qëndrojë me lidhësin Lightning, pavarësisht nga mangësitë e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *