Irani instalon kamera në vende publike për të identifikuar gratë pa shami

0
Shpërndaje lajmin

Në një përpjekje të re për të frenuar numrin në rritje të grave që kundërshtojnë kodin e detyrueshëm të veshjes, autoritetet iraniane po instalojnë kamera në vende publike dhe në rrugë për të identifikuar dhe penalizuar gratë që nuk vendosin shami të kokës, njoftoi policia të shtunën.
Pasi të identifikohen, shkelëset do të pranojnë “një mesazh paralajmërues sa i përket pasojave”, tha policia përmes një deklarate.
Ky vendim synon “të parandalojë rezistencën kundër ligjit për hixhab”, tha policia përmes deklaratës që u publikua nga agjencia e lajmeve Mizan dhe mediat e tjera shtetërore. Autoritetet shtuan se rezistenca e tillë prish imazhin shpirtëror të shtetit dhe përhap pasiguri.
 
LEXONI GJITHASHTU:

VIDEO| Nuk kishin veshur hixhab, burri iranian “lan” me kos gratë në një dyqan
Kreu i drejtësisë në Iran kërcënon gratë që dalin pa hixhab

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *