Irani ndalon inspektimet e parakohshme bërthamore

Share

Një gazetë e qeverisë iraniane paralajmëroi të martën se veprimet tepër radikale në grindjen bërthamore me Perëndimin mund të çojnë në izolimin e vendit pasi Teherani ndaloi inspektimet e parakohshme nga inspektorët e Kombeve të Bashkuara.

I dërguari i Iranit në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Kazem Gharibabadi, tha se i kishte dhënë fund zbatimit të të ashtuquajturit Protokoll Shtesë në mesnatën e të hënës. Marrëveshja lejoi IAEA të kryejë inspektime me njoftim të shkurtër, shkruan Reuters.

Gazeta e përditshme shtetërore kritikoi ligjvënësit që protestuan të hënën vendimin e Teheranit për të lejuar monitorimin “e domosdoshëm” nga inspektorët e KB për deri në tre muaj, duke thënë se kjo theu një ligj të miratuar nga parlamenti në një përpjekje të dukshme për t’i bërë presion Shteteve të Bashkuara për të heq sanksionet.

Ligji kërkon përfundimin e inspektimeve të parakohshme nga mbikëqyrësi bërthamor i KB nga e marta nëse sanksionet nuk hiqen, transmeton arbresh.info.

“Ata që thonë se Irani duhet të ndërmarrë veprime të shpejta mbi marrëveshjen bërthamore duhet të thonë se çfarë garancie ekziston që Irani nuk do të mbetet vetëm si në të kaluarën … dhe a do të përfundojë kjo diku tjetër përveç ndihmës për ndërtimin e një konsensusi kundër Iranit?” tha e përditshmja Iran.

Për të krijuar hapësirë për diplomaci, mbikëqyrësi i Kombeve të Bashkuara IAEA të dielën arriti një marrëveshje me Iranin për të zbutur goditjen e bashkëpunimit të reduktuar të Teheranit dhe refuzimin për të lejuar inspektime me njoftim të shkurtër.

Uashingtoni tha javën e kaluar se ishte gati të fliste me Iranin që të dy kombet të ktheheshin në marrëveshjen e braktisur nga ish-Presidenti i SHBA Donald Trump.

Teherani tha javën e kaluar se po studion një propozim të Bashkimit Evropian për një takim joformal midis anëtarëve aktualë të marrëveshjes dhe Shteteve të Bashkuara, por ende nuk është përgjigjur ndaj tij./arbresh.info/


Share

Komente