Italia dërgon teknikë për të mbështetur rifunksionalizimin e tunelit Gotthard

0
Shpërndaje lajmin

Të martën, Italia u zotua të ndihmojë në zgjidhjen e problemeve pas daljes nga shinat në tunelin e bazës Gotthard të enjten e kaluar.
Zëvendëskryeministri Matteo Salvini tha se ai “po ndiqte çështjen me vëmendjen më të madhe”, shkruan Blick.
Teknikët nga Hekurudhat Shtetërore Italiane do të punojnë me kolegët e tyre nga Zvicra dhe Gjermania për të zgjidhur shpejt problemin në Gotthard pas daljes nga shinat, sipas një deklarate nga Ministria e Infrastrukturës, e raportuar nga agjencia italiane e lajmeve Ansa, përcjell albinfo.ch.
Tuneli i bazës Gotthard do të qëndrojë i mbyllur më gjatë se sa ishte planifikuar fillimisht. Devijimi i trenave të pasagjerëve dhe mallrave do të vazhdojë përtej 16 gushtit, siç njoftoi të hënën SBB. SBB dëshiron të njoftojë informacione të reja të mërkurën.
Që nga mbyllja e tunelit, trenat e pasagjerëve kanë lëvizur në rrugën panoramike të Gotthard. Koha e udhëtimit zgjatet me 60 minuta në trafikun kombëtar dhe me 60 deri në 120 minuta në trafikun ndërkombëtar, shkruan Blick.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *