Italia heq embargon për shitjen e armëve në Emiratet e Bashkuara Arabe 

0
Shpërndaje lajmin

Italia ka hequr embargon për shitjen e armëve në Emiratet e Bashkuara Arabe, njoftoi qeveria në Romë.
Ky vendim erdhi pasi Emiratet nuk kishin asnjë rol ushtarak në konfliktin e Jemenit, por edhe për shkak se ata bënë përpjekje për të mbështetur vendin e shkatërruar nga lufta në stabilizim dhe investime në rindërtim, sipas një deklarate nga qeveria italiane, raporton Reuters.
Italia ndaloi shitjen e raketave për Arabinë Saudite dhe Emiratet në janar 2021, duke përmendur angazhimin e saj për rivendosjen e paqes në Jemen dhe ruajtjen e të drejtave të njeriut.
Që atëherë, Roma ka lehtësuar masat kufizuese për eksportet e armëve në vendet e Gjirit në një përpjekje për të lehtësuar tensionet diplomatike, thanë burimet e Reuters.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Policia italiane gjen 2 tonë kokainë që “lundronte” brigjet e Sicilisë
U operua me urgjencë, kryeministri Rama del nga spitali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *