Italia lidh marrëveshjen e gazit me Algjerinë

0
Shpërndaje lajmin

Italia arriti një marrëveshje të hënën për të rritur importet e gazit nga Algjeria me rreth 40%.
në marrëveshjen e saj të parë të madhe për të gjetur furnizime alternative pas pushtimit rus të Ukrainës.
Kjo është marrëveshja e saj e parë e madhe në përpjekje për të gjetur furnizime alternative pas pushtimit rus.
Në një vizitë në Algjeri, kryeministri italian Mario Draghi tha se marrëveshjet e arritura ishin një hap i rëndësishëm në përpjekjen e Italisë për të ulur varësinë e saj nga gazi rus.
Italia, e cila merr rreth 40% të importeve të saj të gazit nga Rusia, është përpjekur të diversifikojë përzierjen e furnizimit me energji ndërsa konflikti në Ukrainë përshkallëzohet.
Ministrat kanë shfrytëzuar shumë vende si Kongo, Angola, Azerbajxhani dhe Katari për të gjetur kapacitet për të zëvendësuar 29 miliardë metra kub që Italia merr nga Rusia.
Italia nuk është i vetmi vend që kërkon furnizime alternative. Komisioni Evropian i ka propozuar Evropës të shkurtojë importet e gazit rus me dy të tretat këtë vit dhe t’i heqë gradualisht ato deri në vitin 2027.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Orban shpërfill BE-në: Do rrisim furnizimet me gaz rus

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *