Italia regjistron shifra alarmante/ 562 viktima dhe mbi 28 mijë raste të reja me Covid

Share

Italia ka regjistruar 28 337 raste pozitive dhe 562 viktima nga koronavirusi gjatë 24 orët e fundit.

Nga 188 747 tamponë të analizuar kanë rezultuar pozitivë 28 337 qytetarë duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve pozitive në  805 947.
Me 562 viktimat e shënuara gjatë 24 orëve të fundit nurmi total i viktimave nga koronavirusi ka prekur shifrën 49 823.

Ministria e Shëndetësisë raporton se 38 080 persona po marrin trajtim në spitale ndërkohë që 3 081 ndoshën në terapi intensive.

Krahinat me nurmin më të lartë të rasteve të reja janë Lombardia me 5 094 raste, e cila ndiqet nga Piemonte me 2 641 raste dhe Campania./CNA.al


Share

Komente