Ja kur fillojnë pushimet verore në shkollat e Austrisë

0
Shpërndaje lajmin

Pushimet verore të shkollës janë një kohë e shumëpritur për fëmijët në gjithë botën, edhe në Austri ato nuk bëjnë përjashtim, shkruan albinfo.at.
Pushimet verore janë periudha kryesore e pushimeve për nxënësit e shkollave në Austri. Datat e sakta të fillimit dhe të mbarimit ndryshojnë çdo vit dhe varen nga shteti.
Këtu janë datat për vitin 2023:
Burgenland, Austria e Ulët dhe Vjena: 1 korrik deri më 3 shtator;
Carinthia, Austria e Epërme, Salzburg, Styria, Tiroli dhe Vorarlberg: 8 korrik deri më 10 shtator.
Përveç kësaj, në tetor, fëmijët marrin “Pushimet e vjeshtës” (Herbstferien), i cili këtë vit do të jetë nga e premtja, 27 tetor, deri të martën, 31 tetor.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *