November 29, 2021

Jemi në sezonin e gështenjave, ja çfarë vlerat ushqyse kanë

Shpërndaje lajmin

Temperaturat janë kanë rënë dhe rrugët e shesheve tona janë mbushur me shitës lokal që na sjellin gështenja të freskëta e të pjekura.

Shumë nga ne nuk ikin në shtëpi pa blerë një fishek, andaj sot sjellim edhe përfitimet shëndetësore të gështenjave.

Gështenja përmban proteina të mjaftueshme, vlera biologjike e së cilës është e ngjashme me proteinën e vezëve dhe tretet lehtësisht nga trupi. Ndryshe nga frutat e tjera, gështenjat përmbajnë më pak yndyra ndërsa në të njëjtën kohë janë të pasura me minerale, vitamina dhe lëndë ushqyese. Është një burim i mirë i acideve yndyrore monounsaturated të tilla si acid oleik dhe palmitoleic, të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq (LDL) dhe për të rritur të mirin (HDL ). Janë të njohura për kontributin e tyre në funksionin e mirë të zorrëve si dhe një zëvendësues për drithërat .

Këtu janë 8 përfitimet intriguese shëndetësore të gështenjave:

-Janë të mbushura me lëndë ushqyese,

-Janë burim i shkëlqyer i antioksidantëve,

-Ndihmojnë në shëndetin e zemrës,

-Kanë shumë fibra në përmabjtje,

-Përmisojnë nivelin e sheqerit në gjak,

-Ndihmojnë në humbjen e peshës,

-Ulin inflamacionin,

-Kanë veti potenciale anti-tumorale.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *