Jeton prej dy vitesh në kamionin e tij/ I riu tregon jetesën e tij të veçantë mes natyrës

Share

Nathaniel Wise është një fotograf i cili ka jetuar në kamionin e tij Toyota Sequoia që nga viti 2018 pasi e kuptoi se i pëlqente të udhëtonte.
Pavarësisht nga fakti që disa njerëz e quajnë stilin e jetës së tij të egër, Wise është i prerë se ai jeton një jetë plot natyrë, bukuri dhe liri.

5fb58fea32f2170011f6fe3b

Si Wise e ktheu një kamion të zakonshëm në një shtëpi të vogël të jetueshme me rrota.

Ai jetoi në Seattle për tre vjet ndërsa kishte me qira një apartament. Përfundimisht, ai gjeti një dashuri të re për fotografinë dhe donte ta ndiqte atë.

“Unë luftova me atë që doja të bëja me jetën time për një kohë të gjatë. Kur u transferova në Uashington, u futa vërtet në hiking, çanta shpine dhe fotografi. Shpejt u fiksova pas saj. U bëra i fiksuar pas të qenit jashtë dhe i fiksuar me gjithë bukurinë që ekziston këtu”, tha ai.

Wise e kuptoi se ai mund të kombinonte pasionet e tij për shëtitje, udhëtime dhe fotografi në një mënyrë jetese krejtësisht të re. Ai tha se kishte planifikuar të kalonte nëpër rrugë malore dhe terrene të vështira gjatë udhëtimeve të tij, dhe kamioni 4×4 që ai zotëronte tashmë ishte opsioni më i mirë për ta bërë këtë.

“Unë gjithmonë kam qenë një person minimalist dhe nuk më pëlqen të qëndroj në një vend,” thotë Wise.

5fb574ab32f2170011f6fd6b

Ai kishte një Toyota 4Runner dhe vendosi vetëm një dyshek ajri në bagazh, për të fjetur. Ai e azhurnoi në një Toyota Sequoia të vitit 2005 për 6,500 dollarë, të cilin e bëri më të rehatshëm për jetesë. Shtrati zë rreth tre të pestat e kamionit dhe në të vërtetë është vetëm një dyshek dyshek latex.

Në të majtë të shtratit, ekziston një rezervuar uji. Kur platforma ngrihet, Wise mund të përdorë pajisjet e tij të kuzhinës, të cilat përfshijnë një pjatë të nxehtë, një tigan prej gize, dy pjata dhe një tas.

Meqenëse automjeti nuk ka një kuzhinë si shumica e shtëpive të vogla, ai përfundon duke gatuar jashtë. Po kështu, ai duhet të kërkojë diku tjetër kur duhet të bëjë dush. /CNA.al


Share

Komente