January 19, 2022

Ju kap ngërçi herë pas here? Mësoni disa mënyra si mund ta trajtoni

Shpërndaje lajmin

Përdhesi është një formë e artritit që shkakton dhimbje dhe parehati, më shpesh prek gishtat e këmbëve, kyçet e këmbëve dhe gjunjët. Ndodh kur trupi grumbullon shumë acid urik, i cili është një nënprodukt kur trupi prish purinat në ushqime.
Nuk ka një kurë përfundimtare për përdhesin, por një kombinim i ilaçeve dhe mjeteve juridike në shtëpi mund të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të përdhes, dhe bërja e disa ndryshimeve në dietë mund ta ndihmojë një person të ulë nivelet e purinës dhe gjasat e zhvillimit të përdhes.

Në rreshtat vijues, ne ju informojmë për mënyrat e trajtimit të përdhesit duke ndjekur disa hapa, sipas “Medical News Today”:

Pini shumë ujë

Kur një person ka përdhesin, ai ose ajo mund të vuajë nga ënjtje dhe inflamacion i rëndë, dhe pirja e më shumë ujit është një nga mënyrat për të zvogëluar ënjtjen, pasi konsumi i shtuar i lëngjeve mund të çojë në veshkat që sekretojnë lëngun e tepërt, i cili mund të zvogëlojë ënjtjen tek një person me përdhesin.
Uji është më i miri, por lëngje të tjera të pastra, të tilla si supë dhe çajra bimorë, janë gjithashtu mundësi të mira dhe pijet freskuese, të cilat përmbajnë shumë purina, duhet të shmangen.
Sidoqoftë, kushdo me insuficiencë kongjestive të zemrës ose sëmundje të veshkave duhet të flasë me një mjek para se të rrisë marrjen e lëngjeve.

Vendosja e akullit në nyjet e prekura

Vendosja e një pakete akulli të mbuluar me një leckë në nyje mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit që shoqërohet me përdhesin.
Edhe nëse përdhesi ndikon në këmbë, një person mund të përdorë gjithashtu një pako me perime të ngrira të mbuluara me një leckë, sepse ato mund të përkulen lehtësisht te këmbët.

Ulja e stresit

Stresi i rritur mund të përkeqësojë simptomat e përdhesit të një personi dhe ndërsa nuk është gjithmonë e mundur të eliminoni të gjitha burimet e stresit, këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë:
Ushtroni, të tilla si ecja për një kohë të shkurtër, nëse dhimbja nuk kufizon lëvizjen.

Lexoni një libër të preferuar.
– duke dëgjuar muzikë.
– meditim.
-pushimi i mjaftueshëm gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e stresit.

Ngritja e nyjeve të prekur

Përdhesi mund të shkaktojë dhimbje dhe ënjtje, veçanërisht në këmbë, duar, gjunjë dhe kyçin e këmbës.
Një mënyrë për të zvogëluar ënjtjen është ngritja e nyjeve të prekura. Për shkak se inkurajon gjakun dhe lëngun të largohen nga nyja dhe mbrapa drejt zemrës, një person mund të përdorë gjithashtu një paketë akulli me lartësi për të zvogëluar simptomat e përdhes.

Merrni lehtësues të dhimbjeve pa recetë

Ndërsa ilaçet anti-inflamatore pa recetë mund të mos jenë “natyrale”, ato janë mundësi të shkëlqyera për trajtimin e dhimbjes dhe shqetësimit të përdhesit.
Njerëzit nuk duhet të marrin kurrë më shumë se doza e rekomanduar dhe gjithmonë pyesni mjekun e tyre nëse ilaçet pa recetë mund të ndërhyjnë me ilaçet e tyre të tjera. Nëse lehtësuesit e dhimbjeve pa recetë nuk ndihmojnë, pyesni mjekun tuaj që të përshkruajë më të fortë.

Pini ujë me limon

Një studim i vitit 2015 zbuloi se shtimi i lëngut të dy limonëve të freskët në dy litra ujë çdo ditë zvogëlon acidin urik tek njerëzit me përdhes.
Studiuesit arritën në përfundimin se uji me limon ndihmon në neutralizimin e acidit urik në trup, dhe kështu ndihmon në uljen e niveleve të tij.

Shmangni mishrat me shumë purinë
Disa mish të kuq përmbajnë sasi të larta të purinave. Shmangia e tyre mund të ndihmojë në uljen e simptomave të përdhesit.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *