Ju tregojmë çajin më të mirë në luftën kundër gripit dhe ftohjes, por duhet të bëni kujdes kur e zieni

Shpërndaje lajmin

Çaji i blirit kontribuon në uljen e presionit të gjakut, nxit djersitjen, ndihmon me aneminë, pastron gjakun dhe veshkat. Lehtëson simptomat e ftohjes dhe gripit, qetëson kollën e vazhdueshme, zvogëlon spazmat, largon rrudhat dhe njollat ​​nga lëkura e fytyrës, parandalon rënien e flokëve.
Ky ccaj forcon sistemin imunitar dhe ndihmon trupin të luftojë infeksionet. Gjithashtu, stimulon qarkullimin, ndihmon tretjen, është efektiv për nxjerrjen e mukusit, lehtëson dhimbjet menstruale dhe përmirëson oreksin. Studime të shumta kanë treguar se gjithashtu redukton gazrat.
Mjeku, Husein Ashkin Akpolat paralajmëron se në një rast mund të jetë shumë i dëmshëm për shëndetin, nëse ziehet për një kohë të gjatë.

Është mirë që fillimisht ta ngrohni ujin në 80 gradë Celsius, më pas ta hiqni nga zjarri, t’i shtoni një grusht gjethe dhe lule bliri dhe më pas të zieni për maksimum 10 minuta.
Është shumë e dëmshme ta zieni bli për një kohë të gjatë. Për shkak të zierjes së zgjatur, shumë tanina hyjnë në ujë, vetë ngjyra e çajit bëhet më e errët dhe pija ka një shije të hidhur. E gjithë kjo do të thotë se substancat e dëmshme nga bima tashmë janë lëshuar në ujë.
Vetitë medicinale të çajit të blirit janë jashtëzakonisht të larta dhe këtë e dëshmon edhe historia e sllavëve, të cilët e respektonin shumë pemën e blirit. Vetitë e vërtetuara medicinale të blirit janë: ul presionin e gjakut, është jashtëzakonisht i mirë për lehtësimin e dhimbjeve gjatë urinimit, nxit nxjerrjen e djersës dhe urinës, ndihmon me aneminë, drogën, pastron gjakun dhe veshkat.
Është gjithashtu e pasigurt të pini çaj bliri në sasi të mëdha. Rekomandohet përdorimi i çajit të tillë pa aditivë, por jo më shumë se dy ose tre filxhanë në ditë./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *