Kanadaja zotohet të ndihmojë vendet të ndalojnë përdorimin e naftës ruse

Shpërndaje lajmin

Kanadaja thotë se mund të sigurojë më shumë naftë, gaz dhe uranium për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës globale të energjisë.
Çmimet janë rritur si rezultat i shtrëngimit të furnizimeve ruse në vazhdën e pushtimit të Ukrainës.
Ministri i Burimeve Natyrore të Kanadasë, Jonathan Wilkinson tha se shumë vende janë të përkushtuara “të ndihmojnë sa më shumë që të mundemi në drejtim të zhvendosjes së naftës dhe gazit rus”.
Prodhuesi i katërt më i madh i naftës në botë është zotuar të eksportojë 200 000 fuçi naftë shtesë.
Kompania më e madhe e gazit në vend, Enbridge, i tha BBC-së se është “e përgatitur të bëjë atë që mundemi për të rritur sigurinë energjetike si për Amerikën e Veriut ashtu edhe për Evropën”.
 
LEXONI GJITHASHTU:
BE firmos marrëveshje me SHBA për të ulur varësinë nga gazi rus
BE planifikon shkëputjen nga gazi rus, Italia në pararojëThe post Kanadaja zotohet të ndihmojë vendet të ndalojnë përdorimin e naftës ruse first appeared on Euronews Albania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.