Kapet rreth dy ton kokainë në Spanjë, vlera marramendëse që do arrinte në treg

0
Shpërndaje lajmin

Policia spanjolle ka sekuestruar rreth dy ton kokainë, me vlerë 70 milionë euro, nga një jaht i dalluar që lundronte në brigjet veriore të vendit.
Zona ku u pa anija, Gjiri i Biskajës, është i pazakontë sepse shumica e dërgesave të kokainës nga Amerika Latine në Evropë zakonisht shkojnë në bregun perëndimor të Atlantikut të Spanjës.
Varka 13 metra e gjatë kishte flamurin britanik. Ajo u gjet dhe u sekuestrua ndërsa rreth 30 milje detare nga qyteti i Santander. Katër anëtarët e ekuipazhit, një spanjoll, një kolumbian dhe dy venezuelianë, u arrestuan.
Operacioni i përbashkët nga policia spanjolle, doganat dhe NCA e Mbretërisë së Bashkuar u bazua në informacionin e marrë nga Qendra Operacionale Detare dhe Narkotike, një nismë që përfshin gjashtë vende të Bashkimit Evropian dhe Britaninë. Bazuar në këtë informacion u organizua një kërkim ajror dhe detar që çoi në zbulimin e Night Falls.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *