October 25, 2021

Katër të vrarë në përplasjen mes pronarëve të dy hoteleve në Velipojë

Shpërndaje lajmin

Pronarët e dy hoteleve, fqinjë me njëri-tjetrin në Velipojë, u përfshinë në një përleshje me armë, që përfundoi me katër të vrarë dhe dy të plagosur. Policia tha se konflikti kishte nisur mbi hapësirën e plazhit para hoteleve.

Hotel “Gocaj” vendi ku ndodhi vrasja e 4-fishtë. Foto:Emi Kalaja.

Katër persona mbetën të vrarë pas një konflikti mes pronarëve të dy hoteleve, që sipas policisë ka filluar mbi hapësirën e plazhit para tyre, për të cilën të dy palët kishin pretendime. Të vrarë mbetën dy vëllezërit Xhovani Gocaj dhe Edmond Gocaj, pronarë të hotelit “Gocaj”.

Po ashtu i vrarë mbeti Kujtim Ferracaku, që ishte pronar i hotelit “Fantazia”. Myzerim Zeneli, 20 vjeç, që po ashtu mbeti viktimë e përplasjes, ishte punësuar si punonjës zhezllonesh në një prej hoteleve. Ndërkohë janë plagosur Hasan Ferracaku vëllai i Kujtim Ferracakut dhe Elmilind Dyli.

Një prej viktimave, Kujtim Ferracaku është babai i Arjan Ferracakut, i  vrarë në një atentat në vitin 2018, që dyshohet se është pjesë e përplasjeve mes dy grupeve rivale në Shkodër.  Drejtori i Policisë Shkodër Niko Brahimaj në një deklartaë për mediat tha se ngjarja kishte ndodhur për shkak të një konflikti të çastit.

Por Pjetër Gocaj, babai i dy viktimave, u tha mediave se palët përplaseshin për hapësirën e rërës para hoteleve prej dy-tre vjetësh. “Më kanë shuar derën e shtëpisë”, tha Gocaj, ndërsa tregoi se konflikti kishte filluar herët. “Vjet i kam pasur unë, simjet ja kanë dhënë këtij zotërisë, dhe këtë vit i kam thonë do të presim sepse i kam në proces edhe unë”, tha ai, duke iu referuar procesit të dhënies me qira të plazheve, një proces që ka filluar në qershor dhe ështe ende i papërfunduar nga Agjencia Kombetare e Bregdetit dhe bashkitë, pavarësisht se sezoni ka filluar prej javësh.  “Ne i kemi vendosur shezllonet përpara se të bëhej ndarja nga shteti dhe ishim në pritje kur të vendosej kjo ndarje për të parë se ku i kemi ne dhe ku i kanë ata”, tha Gocaj, që humbi dy djemtë në konflikt.

Gocaj tha se Ferracakun dhe të vëllain i kishte pasur shokë dhe se ishte i tronditur që ata nuk kishin folur me të për konfliktin që kishin pasur me djemtë e tij.

Kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi në një reagim fajësoi mospraninë e policisë dhe vonesën e agjencive shtetërore në ndarjen e plazheve për konfliktin. Zëvendës kryeministri Erion Braçe ia vuri fajin sistemit që u jepte pronarëve të hoteleve pjesë të plazhit. Ai bëri thirrje që plazhet të ktheheshin në hapësira publike.

Reagime të ashpra pati nga Presidenti i Republikës Ilir Meta dhe kreu i opozitës Lulzim Basha, që fajësuan Policinë e Shtetit për mungesë kontrolli në territor. ” Rendi dhe siguria publike është dëmtuar seriozisht dhe kërkojnë masa të reja efektive”, tha Meta.

Policia njoftoi se në ndihmë të saj ishin vendosur FNSH e Shkodrës dhe forcat RENREA. Shkodra prej vitesh është kthyer në arenë përplasjesh mes dy grupeve kriminale, që pavarësisht akuzave mbeten të pandëshkuara për vrasjet për të cilat dyshohen.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *