Kërkohet më shumë solidaritet nga BE-ja për migracionin

Shpërndaje lajmin

Më pak se një javë pas mbytjes së një anijeje vdekjeprurëse me emigrantë pranë Italisë, pesë shtete anëtare të Bashkimit Evropian në Detin Mesdhe kundërshtuan të shtunën kundër fqinjëve të tyre veriorë për mospranimin e azilkërkuesve nën një nismë për zhvendosje vullnetare, përcjell albinfo.ch.
Ministrat përgjegjës për politikën e migracionit në Qipro, Greqi, Itali, Maltë dhe Spanjë u takuan në kryeqytetin e Maltës, Valeta, përpara takimit ministror të BE-së për migracionin të javës së ardhshme në Bruksel.
Vendet filluan të punojnë së bashku si MED 5 në 2021 për t’u përballur me sfidat e migrimit të paligjshëm. Ministri grek i Migracionit dhe Azilit, Notis Mitarachi, u tha gazetarëve se vetëm 1% e emigrantëve që mbërritën në ato vende të vijës së parë përgjatë kufirit jugor të BE-së vitin e kaluar u pranuan nga anëtarë të tjerë të BE-së nën një program zhvendosjeje vullnetare.
‘E papranueshme’: BE-ja zotohet të ndëshkojë vendet ‘jobashkëpunuese’ për migracionin
“Ne nuk mund të vazhdojmë të flasim për nevojën për të imponuar më shumë përgjegjësi mbi shtetet anëtare të vijës së parë nëse nuk ka një mekanizëm solidariteti po aq urdhërues dhe të detyrueshëm ndaj vendeve të pritjes së parë”, tha Mitarachi.
Ministri i Brendshëm i Spanjës, Fernando Grande-Marlaska Gomez, tha se procesi aktual është “shumë i ngadalshëm, shumë selektiv, me shumë pak rezultate dhe shumë pak parashikueshmëri”, shkruan “Euronews”, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *