Kërkuan largimin nga Izraeli, mbërrijnë në vend 40 shqiptarët e parë

0
Shpërndaje lajmin

Sot në mbrëmje ka mbërritur avioni i parë me qytetarë shqiptarë të cilët kanë kërkuar të largohen nga Izraeli pas shpalljes së gjendjes së luftës.
Avioni “Air Albania” me 40 pasagjerë, mes të cilëve edhe shtetas nga vendet e rajonit si Kosovë, Maqedonia e Veriut, të ndihmuar nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, dhe Ambasada Shqiptare në Izrael është ulur në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” pak më parë.
Pasagjeratë janë pritur dhe përshëndetur nga Ministri Igli Hasani.
Në ditët në vijim do të ketë sërish të tjera fluturime të posaçme drejt Tel Aviv, ndërkohë që MEPJ është në koordinim edhe ministritë simotra të vendeve të rajonit për tu ardhur në ndihmë të gjithë qytetarëve që kërkojnë të kthehen në vendet e tyre.
LEXONI GJITHASHTU:

“Hamasi theu kupolën e hekurt”, eksperti: Armatimi mund t’u jetë dhënë nga Irani
Kombëtarja nis grumbullimin, Ismajli do të mungojë ndaj Çekisë dhe Bullgarisë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *