Këshillat zyrtare të Zvicrës për mbrojtje nga temperaturat e larta

0
Shpërndaje lajmin

Meqenëse temperaturat kanë kaluar 30 gradë Celsius në shumë rajone të Zvicrës, dhe e njëjta gjë pritet edhe ditët në vijim, mbrojtja nga rreziqet e të nxehtit ekstrem është thelbësore, thonë zyrtarët shëndetësorë.
“Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të merren masa paraprake gjatë ditëve të nxehta, netëve tropikale dhe valëve të të nxehtit”, tha FOPH, shkruan The Local.
FOPH ka lëshuar rekomandime se si të gjithë, dhe veçanërisht njerëzit në grupet e rrezikut, mund t’i bëjnë ballë të nxehtit ekstrem.
Kush përfshihet në ‘grupet e rrezikuara’?
Sipas FOPH, temperaturat e larta paraqesin një rrezik të veçantë për të moshuarit; personat me sëmundje kronike si sëmundjet kardiovaskulare, të frymëmarrjes dhe diabeti; gratë shtatzëna; si dhe foshnjat dhe fëmijët e vegjël.
Njerëzit me çrregullime të shëndetit mendor gjithashtu përfshihen në një grup “me rrezik të lartë”, sepse ata mund të mos jenë në gjendje të kujdesen për veten e tyre.
Megjithatë, edhe njerëzit “të shëndetshëm” mund të vuajnë nga kushtet që zakonisht lidhen me temperatura shumë të nxehta – për shembull, dehidratim dhe goditje të nxehtësisë, përcjell albinfo.ch.
Këto janë simptomat që duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë gjatë valëve të të nxehtit:
Dobësi dhe lodhje; Konfuzion, marramendje, ndërgjegje e dëmtuar; Dhimbje koke; Ngërçet e muskujve; Goje e thate; përzierje, të vjella dhe diarre; Temperatura e lartë e trupit; Djersitje e madhe; Puls i shpejtë;
Nëse ju ose dikush përreth jush përjeton ndonjë nga këto simptoma, FOPH rekomandon marrjen e veprimeve të menjëhershme si:
Gjeni një zonë të freskët ose me hije; Shtrihuni; Ftoheni me peshqirë të lagur; Pini ujë të freskët; Nëse gjendja nuk përmirësohet brenda një kohe të shkurtër, duhet të telefononi shërbimet e urgjencës në numrin 144, shkruan The Local.
Të gjitha sa më sipër janë rezultat i ekspozimit të tepërt ndaj nxehtësisë, të cilat duhet t’i shmangni duke ndjekur rekomandimet e FOPH:
Kushtojini vëmendje sinjalizimeve të nxehtësisë;
Si MeteoSëiss ashtu edhe AlertSëiss lëshojnë paralajmërime kur nivelet e nxehtësisë janë të rrezikshme për shëndetin. Aktualisht, ka disa paralajmërime për ngrohjen, duke përfshirë alarmet e nivelit 4 nga 5 në disa pjesë të Zvicrës jugore dhe perëndimore, përcjell albinfo.ch.
Çfarë duhet të bëni kur kjo të ndodhë?
Në këtë rast duhet të shmangni ekspozimin direkt në diell, të qëndroni në hije dhe në vende të freskëta.
Gjithashtu nuk duhet të bëni aktivitete të rënda fizike gjatë kohës më të nxehtë të ditës, duke zgjedhur në vend të kësaj për herët në mëngjes ose në mbrëmje vonë; pini të paktën 1.5 litra ujë çdo ditë; vishni veshje të lehta dhe të lirshme; dhe bëni dushe të freskëta.
“Losionet ftohëse, peshqirët e ftohtë në ballë dhe qafë, plus banjot e ftohta të këmbëve dhe duarve ndihmojnë në ftohjen e trupit tuaj”, tha FOPH, shkruan The Local.
Mbajeni shtëpinë tuaj të freskët
Për momentin me siguri po ëndërroni për një dhomë të freskët dhe me ajër të kondicionuar, por për fat të keq Zvicra nuk është një vend i mirë për këtë.
Megjithatë, ka disa masa që mund të merrni për ta mbajtur shtëpinë tuaj pak më të freskët, gjë që është më e lehtë në ndërtesat e reja sesa të vjetra.
Nëse ndodh që të jetoni në një apartament pa izolim dhe qarkullim të mirë ajri, FOPH rekomandon që të hapni grilat / blindat dhe dritaret herët në mëngjes dhe në mbrëmje kur temperatura e jashtme është më e ulët se ajo e brendshme.
Megjithatë, gjatë pjesës më të nxehtë të ditës, mbyllni grilat dhe dritaret.
Është gjithashtu e vetëkuptueshme që, kur jeni jashtë, duhet të përdorni krem kundër diellit me një spektër të gjerë UVA/UVB dhe ta aplikoni rregullisht gjatë gjithë ditës.
KURRË mos i lini fëmijët apo kafshët shtëpiake në makina të parkuara, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *