Këshilli i Sigurimit të OKB-së, takim urgjent për situatën në Gaza

0
Shpërndaje lajmin

Këshilli i Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të mbajë nesër takim urgjent në lidhje me pushtimin tokësor të Izraelit në Gaza.
Agjenda e Këshillit të Sigurimit për këtë takim parasheh po ashtu një takim të planifikuar pasdite për “Situatën në Lindjen e Mesme, përfshirë çështjen palestineze”, përcjell albinfo.ch.
Takimi vjen pas rezolutës së Kombeve të Bashkuara, e cila u votua të premten nga 120 vende dhe e prezantuar nga Jordania, e cila bënte thirrje për “armëpushim të qëndrueshëm humanitar” në Gaza.
Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin ndër 14 vendet që votuan kundër rezolutës dhe 45 vende që abstenuan.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *