Këto janë makinat më të shitura në Zvicër

0
Shpërndaje lajmin

Modeli Y i Tesla-s jo vetëm që ishte deri tani makina elektrike më e shitur në Zvicër në vitin 2022, por ishte gjithashtu më e popullarizuara se të gjitha automjetet me benzinë dhe naftë të marra së bashku, sipas shoqatës së automobilizmit Auto Schweiz, përcjell albinfo.ch.
Një total prej 4,928 njësi të SUV-it elektrik, i cili kushton midis 55,000 dhe 71,000 franga, u regjistruan rishtazi vitin e kaluar.
Më pas vijnë VW Tiguan dhe stacioni i familjes Skoda Octavia, që kanë shitur respektivisht 4,245 dhe 4,090 makina.
Audi QT (3,876), Tesla Model 3 (3,525) dhe Toyota Yaris (3,293) ishin gjithashtu ndër më të njohurat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *