Kina izolon zonën rreth fabrikës më të madhe të IPhone në vend

0
Shpërndaje lajmin

Autoritetet kineze kanë mbyllur një distrikt në qytetin Zhengzhou, i cili është shtëpia e fabrikës më të madhe në botë të iPhone, nën masat e rrepta të vendit për coronavirusin.
Bllokimi filloi të mërkurën dhe do të zgjasë për shtatë ditë.
Lëvizja mund të ketë një ndikim në prodhimin e iPhone 14 të ri, i cili prodhohet në fabrikën e Foxconn në qytet.
Njerëzit dhe bizneset kineze po vazhdojnë të përballen me politikën e ngurtë të Presidentit Xi Jinping për zero-Covid.
Të mërkurën, autoritetet lokale thanë se bllokimi i Zonës Ekonomike të Aeroportit Zhengzhou do të fillonte menjëherë dhe do të përfundonte në mesditën e kohës lokale më 9 nëntor.
Shërbimet e transportit publik janë pezulluar dhe njerëzit këshillohen të punojnë nga shtëpia, sipas një njoftimi zyrtar në platformën e mediave sociale WeChat.
Zyrtarët thanë se ata “do të godasin me vendosmëri të gjitha llojet e shkeljeve të rregulloreve”.
Zhengzhou është kryeqyteti i provincës Henan në Kinën qendrore dhe është shtëpia e rreth 10 milionë njerëzve.
Ai raportoi 167 infeksione të transmetuara në nivel lokal në shtatë ditët deri të shtunën e kaluar – nga 97 në javën e kaluar.
Bllokimi vjen në një moment kyç për Apple, menjëherë pas lançimit të iPhone 14 dhe përpara sezoneve vendimtare të blerjeve të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri Hënor.
Fabrika e Foxconn në Zhengzhou, e cila punëson rreth 200.000 punëtorë, prodhon shumicën e telefonave të rinj të Apple.
 
LEXONI GJITHASHTU:

Johnson: Nëse Putin do përdorë armë bërthamore, do e braktisë edhe Kina
Kina dhe SHBA firmosin marrëveshjen që i jep fund luftës tregtare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *