Kina mohon akuzat se ka shmangur qëllimisht sanksionet kundër Rusisë

Shpërndaje lajmin

Një diplomat i lartë kinez ka hedhur poshtë akuzat se vendi i tij po punon për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, një ditë pasi udhëheqësit e BE-së paralajmëruan Kinën që të mos e bënte këtë, sipas BBC.
Wang Lutong tha se Pekini po ndihmonte ekonominë globale përmes tregtisë së vazhdueshme me Rusinë. Por vendet perëndimore kanë shprehur shqetësime në lidhje me hezitimin e Pekinit për të dënuar pushtimin e Rusisë  dhe janë të shqetësuar se Pekini mund t’i ofrojë mbështetje Rusisë për të minimizuar ndikimin e sanksioneve.
Të premten, presidentja e Komisionit Europian Ursuala von der Leyen paralajmëroi se sektori i biznesit në Europë po monitoronte veprimet e Kinës.
/

Leave a Reply

Your email address will not be published.