January 20, 2022

Kjo është koha e duhur për të ngrënë drekë

Shpërndaje lajmin

Orari ynë i mëngjesit dhe i darkës është pak më i kontrolluar se ai i drekës, të cilat shumë njerëzve mund t’i humbasin gjatë punës. Edhe nëse largoheni në mëngjes dhe ktheheni në shtëpi në mbrëmje, është e nevojshme të merrni konin me vete me ushqimin tuaj. Sidomos nëse planifikoni të shkoni në palestër menjëherë pas stërvitjes.

Çfarë rekomandojnë nutricionistët?
Përgjigja e pyetjes është pak komplekse dhe varet nga mijëra faktorë që kanë të bëjnë me dietën tuaj të përgjithshme. Megjithatë, ne kemi mbledhur faktorët kryesorë më të rëndësishëm që mund të përcaktojnë kohën ideale për të ngrënë drekën tuaj.

Sa i pasur ishte mëngjesi juaj
Nëse në mëngjes keni ngrënë një vakt bujar, i cili ju ka dhënë lëndët ushqyese dhe energjinë e nevojshme për të pasur një ditë të mirë, atëherë me siguri do të jeni të uritur. Ekspertët thonë se nuk keni nevojë të hani drekë nëse nuk jeni edhe pak të uritur. Sa më shumë të hani në mëngjes, aq më vonë do të vdisni nga uria.

Në çfarë ore keni ngrënë mëngjesin tuaj
Natyrisht, një rol të rëndësishëm luan edhe koha kur keni ngrënë mëngjesin. Nëse nuk jeni një djalë shumë i mëngjesit dhe nuk zgjoheni herët, atëherë është e natyrshme që vaktin kryesor të ditës ta hani më vonë. Megjithatë, nëse e keni ngrënë mëngjesin rreth orës 8, atëherë do të jeni të uritur rreth orës 1 deri në 2 të mesditës, sipas nutricionistëve.

Nëse nuk keni ngrënë fare mëngjes ose keni ngrënë një vakt të vogël
Po sikur të keni humbur mëngjesin? Apo keni ngrënë diçka minimale? Mund të mos jetë e drejtë të filloni ditën me stomakun bosh, por kjo mund t’i ndodhë kujtdo, veçanërisht nëse zgjohet vonë dhe nxiton në punë. Në këtë rast, koha e drekës do të varet nga sa energji fizike duhet të konsumoni në punë. Në një punë zyre, për shembull, nuk do të keni kaq shpejt uri, sipas ekspertëve. Por nëse keni nevojë për forcë fizike për të përballuar detyrat tuaja të punës, atëherë duhet të hani patjetër diçka. Dhe është e natyrshme të jesh i uritur herët pasdite.

Ushqimi rutinë
Nutricionistët sugjerojnë që për të shmangur ushqimet e lehta dhe ushqimet jo të shëndetshme, ne duhet të kemi një rutinë të veçantë ditore kur hani vaktet tuaja kryesore. Në varësi të kohës kur zgjoheni, është mirë ta mësoni trupin tuaj të hajë në periudha të caktuara të ditës. Nëse e filloni këtë, trupi juaj pak nga pak do të jetë i programuar për të vdekur nga uria në kohën e duhur. Megjithatë, kur ai është i uritur, duhet të konsumoni vaktin e duhur, në mënyrë që të keni një dietë të ekuilibruar .

Sa orë duhet të ketë mes mëngjesit dhe drekës?
Nuk ka ndonjë recetë specifike për këtë. Kjo varet nga shumë faktorë, duke përfshirë të mësipërmet. Nutricionistët rekomandojnë që koha ndërmjet vakteve të jetë 3-5 orë, në mënyrë që t’i jepni vetes kohë për t’u tretur. Megjithatë, gjëja e rëndësishme është të dëgjoni trupin tuaj. Sepse ai ju jep sinjale kur është i uritur ose kur është i ngopur. Për shembull, nëse nuk jeni të uritur 6 orë pasi keni ngrënë mëngjes, kjo mund të tregojë se ndoshta duhet të reduktoni marrjen e kalorive në mëngjes.

Nëse planifikoni të shkoni në palestër pas punës
Përpara se të ushtroheni, duhet të hani një vakt të lehtë por patjetër me proteina dhe karbohidrate që do t’ju japë energjinë që ju nevojitet. P.sh. Një banane ose patate e ëmbël është vakt i lehtë para palestrës. Dreka është mirë të konsumohet pas stërvitjes pasi pas stërvitjes trupi ka nevojë për një vakt të mirë që do të ndihmojë në ndërtimin e muskujve. Nëse jeni mësuar të bëni ushtrime gjatë natës, kini parasysh se kanë kaluar të paktën 3 orë nga dreka juaj, në mënyrë që të jeni tretur. Por kini kujdes: mos shkoni në palestër shumë vonë sepse kjo do të vonojë kohën kur merrni darkën tuaj.

Nëse e hani drekën gjatë natës?
Ka shumë njerëz që hanë vaktin kryesor gjatë natës për shkak të orarit të punës. Nutricionistët thonë se kjo është e gabuar, pasi zakonisht çon në teprime gjatë natës. Dhe nëse hamë shumë gjatë natës, është e vështirë të jetë e pamundur ta djegësh atë. Çfarë këshillojnë ekspertët? Nëse ne nuk mund të marrim një kon me ushqim normal në punë, ne mund të zgjedhim një sanduiç të bërë në shtëpi me proteina dhe perime, i cili do të na mbajë për ca kohë dhe do të na bëjë të shmangim ushqimet dhe ushqimet e pashëndetshme./

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *