Shpërndaje lajmin

Një gjykatë në Kiev do të dëgjojë gjyqin e parë për krimet e luftës që nga fillimi i pushtimit, kur një ushtar rus i akuzuar për vrasjen e një civili 62-vjeçar, The Guardian.
I pandehuri që do të paraqitet në gjykatën e qarkut të Kievit është Vadim Shysimarin, komandanti 21-vjeçar i divizionit të tankeve Kantemirovskaya, i cili aktualisht ndodhet në paraburgim ukrainas.
Dyshohet se Shysimarin kishte luftuar në rajonin Sumy në veri-lindje të Ukrainës kur vrau një civil më 28 shkurt në fshatin Chupakhivka.
Ai akuzohet se ka qëlluar në një makinë civile pasi kolona e tij me automjete ushtarake ishte sulmuar nga forcat ukrainase. Më pas ai e përzuri makinën me katër ushtarë të tjerë ndërsa kërkonte të ikte nga luftëtarët ukrainas.
Shysimarin qëlloi për vdekje burrin e paarmatosur, i cili ishte në një biçikletë dhe fliste në telefonin e tij, pasi u urdhërua “të vriste një civil në mënyrë që ai të mos i raportonte te mbrojtësit ukrainas”, sipas prokurorëve./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *