Kosovare Asllani, femra më e suksesshme në botën e futbollit

0
Shpërndaje lajmin

Shqiptarja Kosovare Asllani është fituesja e parë femër e Këmbës së Artë, përcjell albinfo.ch.
Kosovare Asllani është futur në historinë e futbollit të grave, duke u bërë gruaja e parë që e fiton çmimin “Këmba e Artë” në futbollin ndërkombëtar të grave.
Ky çmim prestigjioz i ndahet një futbollisti apo futbollisteje që e ka kaluar moshën 29-vjeçare dhe ka personalitet të fortë dhe karrierë të suksesshme ndërkombëtare.
Ajo për mediat suedeze është shprehur se është mirë të jesh pioniere.
“Këmba e Artë” u është ndarë vetëm burrave në futboll deri më sot, ndërsa Asllani – e lindur në Suedi nga prindër shqiptarë të Kosovës që kishin migruar në shtetin skandinav – u bë futbollistja e parë në histori që nderohet me këtë çmim.
Intervista – https://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a/0Q9Q50/kosovare-asllani-historisk-coolt-att-vara-pionjar?fbclid=IwAR3l0NzqRw9c6HQ7IkUtq2nPkMBRxucMQE5cC3Iq5_MPUSOncVtefZH63EE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *