Kosovari 24-vjeçar rrezikon dëbimin nga Zvicra për këtë arsye

Shpërndaje lajmin

Një kosovar 24-vjeçar ka dalë në Gjykatën e Qarkut të St. Gallen, së bashku me  kolegun e tij (31) për sulm, përcjell albinfo.ch.
Akuza e tij ngarkohet se bashkë me një shok të tij ka rrahur katër persona gjatë një zënke. Në një përleshje të mëvonshme, ai thuhet se ka lënduar rëndë edhe një person.
Ngjarja rrëfehet se të dy kanë dalë në St. Gallen një natë të verës së vitit 2019 së bashku me vëllain e të dyshuarit kryesor. Të tre ishin të dehur. Në kalimin Brühltor, sipër shkallëve, ka pasur një debat verbal mes tre personave dhe dy të panjohurve. Menjëherë pas kësaj, një grup beqarësh, i përbërë nga tetë persona, gjithashtu të pranishëm në shesh, erdhi dhe u përpoq të zgjidhte mosmarrëveshjen, shkruajnë mediat zvicerane.
Tutje thuhet se menjëherë pas kësaj, sipas aktakuzës, mes dy grupeve ka pasur një sherr verbal. Papritur, njëri nga dy të dyshuarit i hodhi një filxhan me lëng një personi. Menjëherë më pas, 24-vjeçari, vëllai i tij dhe 31-vjeçari kanë sulmuar grupin. Disa persona janë sulmuar dhe rrahur me grushte.
I dyshuari kryesor ka goditur edhe dy persona në kokë me një shishe uiski që mbante me vete, duke i lënduar. Pasi katër persona nga grupi i beqarëve u lënduan, të tre u larguan. Dy të dyshuarit u arrestuan menjëherë më pas nga Policia e Qytetit St. Gallen.
Goditi me shkelma një burrë të shtrirë në tokë
Në gusht të vitit 2021, 24-vjeçari ishte në paraburgim, duke vuajtur një dënim prej gjashtë muajsh burg. Burri doli nga burgu një fundjavë për shkak se i ishte dhënë leje dhe, sipas aktakuzës, kishte konsumuar sasi të mëdha alkooli në një lokal. “Këtë e ka bërë, edhe pse e ka ditur se nën ndikimin e alkoolit ka qenë disa herë i dhunshëm ndaj të panjohurve pa arsye”, ka thënë prokurori në aktakuzë.
Më vonë atë natë, pati një debat në një rrugë në St. Gallen kur një grua donte të shkonte në shtëpi me makinën e saj. 24-vjeçarja ka goditur makinën, ku gruaja ka thirrur për ndihmë bashkëshortin e saj. Kur ka dalë nga banesa aty pranë dhe ka dashur të kontrollojë, papritur është sulmuar nga i dyshuari kryesor. Ai e goditi disa herë burrin, dhe e shtriu në tokë, e goditi edhe me shkelma të dhunshme. Burri ka mbetur i plagosur rëndë. Ai ende po vuan nga pasojat e plagëve të tij edhe sot e kësaj dite. Edhe 24-vjeçari kosovar ka qenë disa herë i dehur në veturë pa patentë shofer, ka shpërfillur shpejtësinë dhe ia ka dhënë patentë shoferin të vëllait si të tijën.
Kërkohet 7 vjet burg dhe 15 vjet përjashtim
Prokuroria publike kërkon që të akuzohet për lëndim të rëndë trupor të shumëfishtë, sulm, kallëzim të rremë, kundërvajtje të rëndë trafiku të kualifikuar, drejtim të shumëfishtë në gjendje të dehur, vjedhje të mjetit motorik për përdorim, drejtim të shumëfishtë pa autorizim dhe shpallur fajtor për identifikim mashtrues.
Përveç dënimit me gjashtë muaj burg, 24-vjeçari u dënua me shtatë vjet e gjashtë muaj burg, një gjobë me kusht prej 50 tarifa ditore prej 30 CHF (gjithsej 1500 CHF) dhe një gjobë prej 400 CHF. Po ashtu, prokurori kërkon që kosovari të dëbohet për 15 vjet nga vendi dhe të urdhërohet të qëndrojë në spital.
Për të bashkakuzuarin 31-vjeçar, prokuroria kërkon shpalljen e fajësisë për dhunim. Gjithashtu, kërkohet një dënim me kusht prej 14 muajsh, brenda një periudhe prove dyvjeçare dhe një dëbim nga vendi me tetë vjet. Një gjobë e mëparshme me kusht prej 30 tarifash ditore prej 70 frangash secila (gjithsej 2100 franga) do të zbatohet.
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *