Ku mund të kurseni më shumë në Zvicër?

0
Shpërndaje lajmin

A fitoni rreth 80,000 franga në vit dhe jeni beqarë? Një zhvendosje në Auenstein në kantonin e Aargau mund të jetë e vlefshme, por e kundërta është nëse jetoni në Samedan të Graubünden.
Auenstein (AG), Thalheim (AG), Ebnat-Kappel (SG), Samedan (GR), Bever (GR) dhe Silvaplana (GR) dallohen veçanërisht në krahasim me të gjitha 2136 komunat zvicerane.
Nëse fitoni rreth 80,000 franga në vit, jeni beqar dhe jetoni në komunën Aargau të Auenstein, do t’ju mbeten pothuajse 47,000 franga çdo vit pasi të keni zbritur qiranë, tarifat dhe taksat. Në Samedan në kantonin Graubünden, megjithatë, duhet të ia dalësh me një gjysmë të mirë, rreth 25,000 franga.
Këtë llogaritje e ka bërë ekipi i shkencëtarëve të udhëhequr nga Przemyslaw Brandt nga Instituti për Politikat Ekonomike Zvicerane (IWP), shkruan 20minuten.
Top 1: Auenstein (AG)
Beqarët me të ardhura 80.000 franga në vit paguajnë mesatarisht 15.000 franga qira dhe 8.900 franga taksa. Familjet beqare mes rreth 1700 banorëve duhet të jenë të lumtura për këtë krahasuar me komunën më të shtrenjtë, Samedan, ata mund të kursejnë 22.000 franga çdo vit. Njëri prej tyre është Cyril (24).
“Në thelb, nuk mund ta imagjinoj të largohem nga Auenstein. Ne e njohim njëri-tjetrin, është jashtëzakonisht e qetë dhe e bukur.”
“Ne jemi krenarë që jemi numër një në të gjithë Zvicrën,” thotë Reto Porta, kryebashkiak i Auenstein (AG). Sipas Portës, shkalla e taksave është aq tërheqëse, sepse paraardhësit e tij ishin shumë ekonomikë me paratë e taksave. Vështirë se do të kishte ndonjë spekulim për pasuri të paluajtshme, përcjell albinfo.ch.
Top 2: Thalheim (AG)
Nëse jeni beqar dhe jetoni në fshatin Thalheim me 919 persona, mund të kurseni vetëm njëmbëdhjetë franga më pak çdo vit në krahasim me komunitetin kryesor të Auenstein. Përveç potencialit të kursimeve, 2 komunat më të mira të bëjnë përshtypje me një tërheqje: rrënojat e Schenkenberg janë rreth 30 minuta në këmbë nga qendra e fshatit dhe tani janë rrënojat më të mëdha të kështjellës në kantonin e Aargau.
Banorët mund të shijojnë edhe pamjen e fshatit nga rrënojat me një gotë verë vendase. Shpatet e Thalheim janë të mbjella me katër hektarë hardhi të varietetit të verës së kuqe të cilësisë së lartë Pinot Noir. Vreshtaria ka qenë mjeti i jetesës së fshatit, shkruan 20minuten.
Top 3: Ebnat-Kappel (SG)
Nëse jeni duke kërkuar për hapësirë të lirë jetese, duhet të zhvendoseni në Ebnat-Kappel në Toggenburg. Në komunitetin me rreth 5000 banorë, beqarët paguajnë vetëm rreth 1120 franga qira në muaj. Kjo është edhe më pak se në Auenstein dhe Thalheim.
Nikita Gämperli (25) madje mund ta kalojë këtë shumë. Ajo paguan vetëm 1000 franga për apartamentin e saj me gjashtë dhoma e gjysmë.
“Në Cyrih pagova dy herë më shumë për një apartament që ishte vetëm gjysma e madhësisë së apartamentit tim aktual,” thotë ajo, përcjell albinfo.ch.
Meqenëse taksat janë pak më të larta se në komunat kryesore të Auenstein dhe Thalheim, Ebnat-Kappel ende bie në vendin e tretë. Çdo vit, beqarët mbeten me 152 franga më pak se në komunën fituese të Auenstein, llogarit Taksometri zviceran nga IËP.
“Shumë kompani të mëdha vendoseshin në Ebnat-Kappel. Kjo është arsyeja pse u krijua shumë hapësira jetese. “Oferta e madhe ka ende ndikim në qiratë shumë të ulëta të apartamenteve sot,” thotë kryebashkiaku Jon Fadri Huder, duke shpjeguar çmimet e nëntokës. Në fakt, ka shumë më tepër apartamente me qira të reklamuara në Immoscout në Ebnat-Kappel sesa në Auenstein dhe Thalheim së bashku.
Ndërkohë, vendet ku ky kursim nuk është i mundur janë më në lindje të Zvicrës.
Flop 1: Samedan (GR)
Kushdo që zhvendoset në komunën e Graubünden të Samedanit duhet të përgatitet për qira të tmerrshme, në krahasim me komunën kryesore të Auenstein, beqarët këtu paguajnë më shumë se dy herë më tepër për strehim.
“Engadin është përgjithësisht një vend i shtrenjtë. Banorët mund të vrapojnë me biçikletë ose të vrapojnë maratonë në pranverë, verë dhe vjeshtë dhe të bëjnë ski ose ski në dimër, të gjitha të rrethuara nga ajri i pastër malor,” shpjegon kryebashkiaku Gian Peter Niggli.
Duke qenë se Samedani është një vend arsimor dhe tërheq shumë të rinj, komuna ka nisur një n ofertë apartamentesh më të lira për të gjithë nën 25 vjeç. Nga kjo përfiton edhe Selin Rodigari.
“Fatkeqësisht, mund ta përdor ofertën vetëm për dy vite të tjera. Por unë dua të qëndroj në Samedan sepse këtu jam rritur, punoj këtu dhe ndihem shumë rehat”, tha 23-vjeçarja, shkruan 20minuten.
Flop 2: Bever (GR)
Kostot e banesave janë gjithashtu jashtëzakonisht të larta në Bever. Ashtu si në Samedan, familjet beqare në fshatin me 600 banorë paguajnë mesatarisht mbi 3100 franga çdo muaj.
“Bever është në një zonë turistike. Presioni në hapësirën e jetesës është tepër i madh. Ne kemi një ligj të ri që nga viti 2012 që kufizon ndërtimin e shtëpive të dyta”, thotë menaxheri i bashkisë Renato Roffler. Për shkak të vendndodhjes vetëm në Alpe, kostot për izolimin janë më të larta dhe ka vetëm disa zona ndërtimi.
“Në komunat Zernez, Bivio dhe Poschiavo ndonjëherë ka hapësirë më të lirë ose më të lirë për banim. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz lëvizin në një komunitet aty pranë dhe udhëtojnë për në Bever,” thotë Roffler.
Flop 3: Silvaplana (GR)
Beqarët mes rreth 1100 banorëve në Silvaplana gjithashtu duhet të gërmojnë thellë në xhepat e tyre për shkak të kostove të larta të qirasë. Prandaj, komuniteti mori masa.
“Për vendasit, ka kooperativa strehimi në Silvaplana ku mund të jetosh me çmim të ulët,” thotë kryebashkiaku Daniel Bosshard për kostot e larta të qirasë.
Këtë e konfirmon banorja vendase Deborah Gröbli. Por kjo nuk mjafton për të gjithë banorët. “Përgjithësisht është e vështirë të gjesh apartamente të mira. Problemi nuk është vetëm çmimi, por edhe mungesa e banesave”, thotë 31-vjeçarja, përcjell albinfo.ch.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *