September 25, 2021

Kuajt po ”fluturojnë” në Zvicër, testohet evakuimi në raste plagosjeje

Shpërndaje lajmin

Një operacion i pazakontë u zhvillua në Jura të Zvicrës, javën e kaluar, duke lidhur kuajt dhe testuar në ajër, transmeton albinfo.ch.

Një ekip veterinarësh nga Fakulteti Veterinar i Mjekësisë Veterinare janë bashkuar me ushtrinë zvicerane (Armée suisse) për të gjykuar dhe provuar një metodë të re për transportimin dhe evakuimin e kuajve të plagosur drejt infrastrukturës më të afërt veterinare nëpërmjet helikopterit, në raste emergjente, kur atë mund të jenë të plagosur.

U konsiderua si sukses dhe kuajt nuk u dëmtuan gjatë përvojës së tyre fluturuese 1 orëshe, transmeton tutje albinfo.ch.

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *