April 18, 2021

Kufizimet e COVID-it rrisin çmimet e shtëpive pushimore në Zvicër

Shpërndaje lajmin

Çmimi i shtëpive pushimore në Alpet Zvicerane u rrit vitin e kaluar përderisa kufizimet e udhëtimit dhe rregullat e punës nga shtëpia për të menaxhuar pandeminë Covid ishin në fuqi, sipas një studimi nga banka UBS.

Mesatarisht, çmimi i një tërheqjeje pushimesh u rrit 4% në vitin 2020, rritja më e madhe vjetore që nga 2012, pjesërisht për shkak të furnizimit të kufizuar të shtëpive të përshtatshme, përcjell albinfo.ch.

“Shtëpitë e pushimeve kanë bërë një rikthim të vërtetë”, tha Claudio Saputelli i njësisë zvicerane dhe globale të pasurive të patundshme të bankës në një konferencë shtypi të mërkurën.

Hendeku midis destinacioneve me çmime më të larta dhe më pak të kushtueshme po zgjerohet, sipas sondazhit. Destinacioni më i shtrenjtë turistik në Alpet Zvicerane është St Moritz në luginën Engadine, i ndjekur nga Gstaad në Bernese Oberland dhe Verbier në Zvicrën Perëndimore.

Një shtëpi e re në St Moritz kushton 17,000 CHF për metër katror, ​​16,500 CHF në Gstaad dhe 14,600 CHF në Verbier.

Në krahasim, vendpushimet kryesore në vendet e tjera, si Kitzbühel në Austri dhe Courchevel në Francë, kushtojnë rreth 13,500 CHF / m2 secila, përcjell tutje albinfo.ch.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *