Kurti diskutime me drejtuesit e partive Alternativa dhe Guxo për zgjedhjet e reja

0
Shpërndaje lajmin

Mbrëmjen e djeshme kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pati një darkë pune me bashkëdrejtuesit e Partisë Guxo, njëherësh zëvendëskryeministren dhe ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, si dhe Kryetaren e Alternativës e njëherësh Kryetaren e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetwvendosje, Mimoza Kusari Lila.
Gjatë darkës u zhvillua një diskutim mbi zhvillimet aktuale nw Kosovw, arritjet dhe sfidat e përmbushjes së agjendës legjislative, si dhe planet për të ardhmen, me fokus në agjendën legjislative në interes shtetëror dhe përtej vijave ndarëse politike.
Në takim u trajtuan edhe kërkesat dhe qëndrimet e opozitës aktuale në Kuvendin e Kosovës, lidhur me procesin zgjedhor.
Aty u theksua se duke qenë se legjislativi dhe qeverisja kanë arritur në vitin e katërt të mandatit, është e kuptueshme se procesi zgjedhor është çështje e muajve, por që dakordimi për hapat e mëtejshëm duhet të jetë në përputhje me vullnetin e qytetarëve të Republikës si dhe harmonizimin e plotë të kërkesës së partive opozitare karshi pozitës në Kuvend. Vetëm atëherë sipas tyre mund të trajtohen seriozisht nismat për diskutime të procesit të ri zgjedhor.
Në cilindo skenar, partnerët e koalicionit qeverisës, u shprehën të gatshëm dhe tërësisht të bindur se vlerat e kultivuara të demokracisë dhe progresi i deritanishëm i Qeverisë do të vazhdojë bashkë me përcaktimin e tyre për shtet demokratik të zhvilluar, me sundim të rendit dhe ligjit dhe për integrim në strukturat veri atlantike.
LEXONI GJITHASHTU:

Kurti shpreh gatishmëri për të diskutuar datën e zgjedhjeve
Haziri: Kurti të japë dorëheqjen! LDK shihet si konkurrent i fortë në zgjedhje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *