December 1, 2021

Kurti: me Serbinë mund të arrihet marrëveshje gjatë këtij mandati

Shpërndaje lajmin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka shfaqur pritjet që një marrëveshje finale me Serbinë mund të arrihet gjatë mandatit të tij. Megjithatë, ai ritheksoi se nuk mund të ketë marrëveshje pa njohjen reciproke në qendër.

“Unë nuk mund të parashikoj se kur do të ndodhë (marrëveshja finale), por nëse kemi parasysh që mandati i presidentit amerikan, (Joe) Biden, mandati i zëvendëskryetarit të Komisionit Evropian, Borrell dhe mandati im përafërsisht do ta kenë të njëjtën kohëzgjatje, është e pritshme që në kuadër të këtyre mandateve, që në kohë janë pak a shumë të njëjta, ta përmbyllim marrëveshjen gjithëpërfshirëse me Serbinë. Pra, te ne ekziston vullneti dhe interesimi, varet a ekziston gatishmëria te Serbia”, tha Kurti në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, transmeton Albinfo.ch.

Duke folur për dialogun me Serbinë, Kurti thotë se është i gatshëm për këtë proces, por shton se takimi i radhës me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, do të varet nga dialogu në nivel negociatorësh.

“Ne duhet të shohim së pari se si po shkojnë këto bisedimet kësaj jave ndërmjet dy kryenegociatorëve. Në njërën anë është zëvendëskryeministri (Besnik) Bislimi, në anën tjetër është përfaqësuesi i Qeverisë së Serbisë (Petar Petkoviq) dhe më pastaj do të mund të themi se cila është perspektiva e një takimi të ardhshëm, me ç’rast natyrisht se duhet të dihet edhe cili është synimi i një takimi të tillë”, tha Kurti.

 


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *