August 1, 2021

Kurti në Paris: Kosova synon aspiratat demokratike dhe evropiane

Shpërndaje lajmin

Kryeministri Albin Kurti gjatë konferencës për media me presidentin francez, Emmanuel Macron, ka vlerësuar lart rolin e Francës në çlirimin e Kosovës.

Kurti tha se është privilegj dhe përgjegjësi që të takohet si kryeministër i Kosovës me presidentin e Francës.

“Jam i privilegjuar të jem këtu me ju, presidentin e një shteti të fuqishëm dhe me histori shumëdimensionale të pranisë në Evropën dhe botën tonë. Është privilegj dhe përgjegjësi për mua si kryeministri i shtetit më të ri të Evropës të jem para Pallatit Presidencial të Francës për t’iu garantuar se Kosova do të jetë gjithnjë me aspiratat evropiane dhe demokratike”, tha Kurti.

“Dua t’iu shpreh mirënjohjen time dhe të popullit të Kosovës për drejtësinë e lartë që vendoset në kuadër të NATO-s për t’i dhënë fund një regjimi shovinist që synonte territore me çdo kusht, qoftë edhe me gjenocid mbi civilët”, tha kryeministri, transmeton Albinfo.ch.

Kurti ka kujtuar se shqiptarët ishin populli më i nënvleftësuar në Ballkan.

Kurti në oborrin e pallatit Elysee siguroi Macronin se Kosova po ndjek nga afër zhvillimet në Bruksel, sidomos pas ardhjes në Shtëpinë e Bardhë të Joe Biden.

“Realiteti i ri ka përbërës të ri. Ne besojmë se një situatë e re politike po krijohet. Ju siguroj president se ne po i ndjekim nga afër zhvillimet e fundit në Bruksel, sidomos pas ardhjes së Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Një situatë e menduar më mirë me pjesëmarrje më të artikuluara, më të drejtëpeshuara dhe me një besim më të lartë. Dhe në një situatë të tillë ne do të kontribuojmë me të gjitha mundësitë tona. Edhe në rajon me marrëdhënie të mira fqinjësore, edhe drejt perspektivës dhe integrimeve evropiane”.

Kryeministri i Kosovës thotë se Kosova do të ndjekë shembullin e Evropës për demokraci e zhvillim.

“Ju jeni ndër shtetet e para që keni njohur shtetin e Kosovës. Ka ardhur koha që ne të dëshmojmë se jemi të gatshëm për zhvillim. Kosova mund të përfitojë shumë nga kombi francez”.

Kurti në fund ka ftuar Macronin për një vizitë në Kosovë.


Shpërndaje lajmin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *